Kobay aortasındaki prostasiklin sentezine amilorid ve analoglarının etkisi
- Tez No: 1060
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
- 23 - ÖZET : Çahşmamızdaki amaç Na+/H+ ve Na+/Ca++ değişimlerini inhibe eden ilaçlar (amilorid ve analogları) kullanarak, damar duvarının prostasiklin sentezindeki Na, H, Ca elementlerinin rolünü araştırarak hücresel fizyolojiye ışık tutabilmektir. Hücre dışı Ca un prostasiklin sentezini uyardığı bilinmektedir (20). Ca ile meydana gelen prostasiklin sentezindeki bu artışın pH ya (H iyonu konsantras yonunu) bağımlı olduğu gösterilmiştir (pH 7.4 ve üstünde stimülasyon olmaktadır). Büyük olasılıkla hücre dışı H iyonu bu üzerinde bir etki yaparak göstermektedir. Büyük olasılıkla hücre dışı H iyonu bu etkisini, indirekt olarak hücre içi H iyonu Çalışmamızda prostasiklin üretimi için kobay aortik halkaları kullanıldı. Bu halkalar amilorid ve analogları ile inkübe edilerek, ürettikleri prostasiklin, 6-oxo- PG F,0( mn radyo immunoassayi yapılarak ölçüldü. Sonuçta Na /Ca değişimini inhibe eden ilaçlarla, bazal prostasiklin sentezinde anlamlı bir artış olduğu, Na /H değişimini bloke eden ilaçlarla ise Ca ile stimüle edilmiş prostasiklin sentezinde anlamlı bir azalma olduğu gösterildi. + ++ Bu bulgularla Na un hücre dışında kalması ile intraselüler Ca seviyesinde meydana gelen artmanın prostasiklin üretimini arttırdığı, ayrıca Na /H değişiminin bloke edilmesi ve hücre içi H iyonunun hücre dışına çıkamaması ile intraselüler pH nın asidifikasyonu sonucu hücre dışı Ca un hücre içine girişinin engellenerek, ekstraselüler Ca ile uyarılmış prostasiklin sentezinin azaldığı sonucuna vardık. Bu sonuca göre, hücre içi Ca konsantrasyonu prostasiklin sentezinin uyarılmasında ++ + çok önemli bir rol oynamaktadır ve Ca un bu etkisi hücre içi H iyonu konsant rasyonuna (hücre içi pH ya) bağımlıdır.
Özet (Çeviri)
- 24 SUMMARY : The object of this study is to determine the role of Na, H and Ca ions on prostacyclin synthesis of vessel wall, by using drugs which are known as inhibitors of Na /H and Na /Ca exchange systems (amiloride and its analo gues) It is known that free Ca stimulates prostacyclin synthesis by rat aortic rings at ph 7.4 and greater and it is possible that extracellular H operates indi rectly by an action on intracellular H. In this study we prepared fresh rat aortic rings for prostacyclin production. These rings are incubated with and without ami- lorid analogues and the prostacylin synthesis is determined by radioimmunoassay of its stable hydrolysis product, 6-oxo-PG F,