İnsan yapımı nanopartiküller ve dizel egzoz partiküllerinin insan mezotel hücreleri üzerine olan toksik ve inflamatuar etkileri
Toxicological and inflammatory effects of engineered nanoparticles and diesel exhaust particles on human mesothelial cells
  1. Tez No: 489815
  2. Yazar: CANAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERİDUN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çevresel ve insan yapımı nanopartiküllerin (NP) plevra hücreleri üzerine etkileriyle ilgili bilgiler oldukça kısıtlıdır. Çalışmamızda, literatürde ilk kez, çok duvarlı karbon nanotüplerin (ÇDKNT) ve dizel egzoz partiküllerinin (DEP) etkilerini hem benign mezotel hücre hattında (MeT-5A), hem de mezotelyoma hücre hattında (NCI-H28) araştırmayı amaçladık. Met-5A ve NCI-H28 hücre hatları 0, 50, 100 ve 300 µg/ml dozlarında krosidolit, ÇDKNT ve DEP süspansiyonları ile 24 saat inkübe edildi. Hücre canlılığı değerlendirmesi için MTT testi, hücresel toksisite belirteci olarak laktat dehidrogenaz (LDH) ve proinflamatuar sitokinler olarak interlökin(IL)-8 ve granülosit makrofaj-koloni stimüle edici faktör (GM-CSF) düzeyleri uygun kitler ile çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Since data on environmental and engineered nanoparticles' (NP) effects on pleural cells are scarce, we aimed to evaluate the effects of multi-walled carbon nanotubes (MWCNT) and diesel exhaust particles (DEP) on both benign mesothelial cell line (MeT-5A) and mesothelioma cell line (NCI-H28), first time in the literature. MeT-5A and NCI-H28 cell lines were incubated for 24 hours with crocidolite, MWCNT and DEP suspensions at doses of 0, 50, 100 and 300 μg/ml. MTT assay for cell viability, lactate dehydrogenase (LDH) activity as a marker of cellular toxicity and interleukin (IL)-8 and granulocyte macrophage-colony stimulating factor (GM-CSF) levels as proinflammatory markers were studied by using appropriate kits.