Öğretmen adaylarının liderlik ve yaratıcılık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of leadership and creativity features of teacher candidates
- Tez No: 489816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ABAKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, öğretmen adaylarının liderlik ve yaratıcılık özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Araştırma 2015-2016 eğitim-öğretim döneminde Gaziantep Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, İlköğretim Matematik, Sosyal Bilgiler, İngilizce, Sınıf Öğretmenliği ve Türkçe Öğretmenliği Bölümlerinde öğrenim gören 787 (304 erkek, 483 Kadın) öğretmen adayı üzerinde yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak iki ölçek kullanılmıştır. Liderlik düzeylerini belirleyebilmek amacıyla Bolman ve Deal (1992) tarafından geliştirilen Türkçeye uyarlanması Dereli (2002) tarafından yapılan Liderlik Yönelim anketi ile birlikte, öğretmen adaylarının yaratıcılık düzeylerini belirlemek için Kirton (1976) tarafından geliştirilmiş Adaption-Innovation Inventory (KAI) adlı yaratıcılık ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde ikili gruplar için Independent samples t testi, çoklu gruplar için One Way ANOVA analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate of leadership and creativity features of teacher candidates. The descriptive method was used in the study. Totally 787 teacher candidates (male=304, female=483) that were studied in the Physical Education and Sport, Math for Primary Education, Social Knowledge, English Language, Turkish Language and Primary School Teacher Education Departments at 2015-2016 academic year. Two scales used for obtaining data. One of them was Leadership Styles Survey that was developed by Bolman and Deal (1992), translated by Dereli (2002). Other of them was Adaption-Innovation Inventory that was developed by Kirton (1976). Independent sample T and One Way ANOVA tests were used for analysis of data.