Yoğun bakımda çalışan hemşirelerin iş güvenliği ve etkileyen faktörler
Occupational safety among intensive care unit nurses and affecting factors
  1. Tez No: 489824
  2. Yazar: EBRU NACAKGEDİĞİ ÇİFCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET OVAYOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma, yoğun bakımlarda çalışan hemşirelerin iş güvenliği ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu araştırmanın evrenini Gaziantep'te yer alan üç kamu hastanesinin dahili ve cerrahi yoğum bakımlarında görev yapan hemşireler oluşturmuştur. Yapılan güç analizinde, çalışmanın örneklem büyüklüğü minimum 111 hemşire olarak hesaplanmıştır ve araştırma 137 hemşire ile tamamlanmıştır. Veriler araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan demografik ve iş güvenliğine yönelik bilgileri sorgulayan 18 sorudan oluşan soru formu ve hastanede çalışan sağlık personeli için geliştirilen“iş güvenliği ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Ölçekten alınan puan ölçek madde sayısına bölündüğünde puan aralığı 1-6 arasında değişmektedir. Araştırmadan elde edilen veriler Student t, One Way Anova, Kruskal Wallis ve Mann-Whitney U testleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the occupational safety and the factors influencing it in intensive care nurses. It is a descriptive cross-sectional study consisting of nurses working in the internal and surgical intensive care of three public hospitals in Gaziantep. In the power analysis performed, the sample size of the study was calculated as a minimum of 111 nurses and the study was completed with 137 nurses. The data were collected by questionnaires consisting of 18 questions, which was constructed by the light of the literature, about the demographic and job security information and the“work safety scale”developed for the health personnel working at the hospital. The scale ranges from 1 to 6 when divided by the number of items. Data obtained from the study were evaluated by Student t, One Way Anova, Kruskal Wallis and Mann-Whitney U tests. The average score of occupational safety scale of all nurses who were included in the study was determined as 2.8±0.8.