Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan preterm bebeklerin annelerinin bebeklerine bağlanmasını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting maternal bonding of mothers of the preterm infants hospitalised in neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 474456
  2. Yazar: GÜLÇİN İŞCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş: Yenidoğan döneminde bir bebeğin anne ile etkileşim sürecinin engellenmesi, bebeğin anneden erken ayrılması ve bebeğin güvenliği için annenin korku duyması, anne ile bebek arasında doyum sağlayıcı ilişkinin gelişmesine engel olmaktadır. Anne-bebek bağlanma sürecini olumsuz etkilemektedir. Anne bebek arasında yaşamın ilk yılında güvenli bağlanma sağlanamaz ise bebekler ileriki yaşlarında emosyonel, sosyal, fiziksel problemler ve dil gelişimi problemleri yaşayabilmekte ayrıca diğer kişilerle sağlıklı ilişkiler kurmakta, stres altında normal tepkiler vermekte ve kendileri de çocuklarıyla sağlıklı bağ oluşturmakta güçlükler yaşayabilmektedirler. Amaç: Bu çalışma erken doğum sebebiyle yaşamının ilk haftalarını yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YYBÜ) geçirmek zorunda kalan preterm bebeklerin ve annelerinin sosyodemografik ve tanıtıcı özelliklerinin, annelerin gebelik sürecinin ve preterm bebeğin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bakım sürecinin anne bebek bağlanması üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini İstanbul'da bir vakıf üniversitesi hastanesinin YYBÜ' de Ocak-Eylül 2016 tarihleri arasında preterm bebeği yatan 60 anne oluşturmuştur. Araştırmanın verileri,“Yenidoğan Bebeği Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Bebeği Yatan Annenin Gebelik Sürecine ve Preterm Bebeğin Bakım Sürecine İlişkin Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Doğum Sonrası Bağlanma Ölçeği”ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Preventing mother-infant attachment during the newborn period, early separation of the baby from the mother and fear of the mother for the safety of the baby prevents the development of a satisfying relationship between the mother and the baby and affects the mother-infant attachment process negatively. When the attachment is not healthy between mother and infant in the first year, the babies can experience emotional, social, physical problems and language development problems in their later ages and also establish healthy relationships with other people, give normal reactions under stress and have difficulty in establishing healthy bonds with their children themselves. Aim: The study was conducted to determine the effects of socio-demographic and descriptive characteristics of preterm infants who spend their first weeks of life in the neonatal intensive care unit (NICU) due to premature delivery and preterm infants' mothers, gestation period of mothers and care process of preterm infants in NİCU on mother-infant attachment. Materials and methods: The sample of the study consists of 60 mothers of preterm infants who were hospitalised between January-September 2016 in neonatal intensive care unit (NICU) of a foundation hospital in Istanbul . The data of the study were collected with the“Description Form for the Preterm Baby”,“Description Form for the Gestation Period of Mothers and Care Process of Preterm Infants in the Neonatal Intensive Care Unit.”and“Postpartum Bonding Questionnaire”.