Yardımcı sağlık personeli açısından çalışan güvenliği ve mesleki risk faktörleri
Worker safety and occupational risk factors regarding auxillary health personnel
  1. Tez No: 332475
  2. Yazar: SELAHATTİN TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK TEKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma GATA Eğitim Hastanesinde çalışan hemşire, sağlık teknisyeni ve teknikerlerin sağlığını olumsuz etkileyen başlıca risk faktörlerinin tespit edilmesi, konu hakkındaki farkındalık ve tutumlarının belirlenmesi, alınabilecek önlemlerin neler olabileceğinin ortaya konması amacı ile yapılan tanımlayıcı / kesitsel bir araştırmadır. Araştırma 1066 yardımcı sağlık personeli arasından seçilen 284 kişiye yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır.Veri toplama aracı olarak ?Yardımcı Sağlık Personelinin Çalışan Güvenliği ve Mesleki Sağlık Riskleri Soru Formu? kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 15.0 programı ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler frekans ve yüzde olarak verilmiştir. Katagorik değişkenlerin karşılaştırılmasında ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a cross sectional/ descriptive study that aims to assess major risk factors affecting negatively the nurses, and health technicians working at GATA training hospital, and to determine their awareness and attitudes on the topic and to reveal out proper measures. The study applied face to face method to 284 people sampled from the total of 1066 auxiliary health workers. Workers? safety and occupational health risks questionnaire for auxiliary health professional was used as data collection tool. Data obtained was analyzed with SPSS15.o statistical package program. Descriptive statistics were given as frequency and percentages. Khi square method was used for comparison of categorical variables.