Üst gastrointestinal endoskopi işlemi uygulanan hastalara müzik eşliğinde uygulanan inhaler aromaterapinin vital bulgulara etkisi
The effect of inhaler aromatherapy accompanied with music on vital signs in patients undergoing upper gastrointestinal system endoscopy
  1. Tez No: 489828
  2. Yazar: GÜLSÜM GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM OVAYOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışma, üst gastrointestinal endoskopi işlemi yapılan hastalara müzik eşliğinde uygulanan inhaler aromaterapinin vital bulgulara ve oksijen satürasyonuna etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü ve deneysel olarak yapıldı. Araştırmaya başlamadan gerekli tüm izinler alındı. Çalışma kriterlerine uygun olan hastalar basit rastgele örneklem yöntemi ile randomize edilerek, müdahale ve kontrol grubuna ayrıldı. Müdahale grupları; müzik (grup 1: 30), aromaterapi (grup 2: 30), müzik eşliğinde aromaterapi yapılan grup (grup 3: 30) şeklinde üç gruptan oluşturuldu. Müzik grubuna işlem öncesi kulaklık ile 10 dakika ve işlem süresince hastaya verilen pozisyon gereği hoparlörden beş dakika süreyle, rast makamı enstrumental klasik Türk müziği dinlettirildi. Aromaterapi grubuna; lavanta, papatya ve neroli yağı ile 6:2:0.5 oranlarında hazırlanmış olan karışım spanç üzerine üç damla damlatılarak ve hastanın omzuna konarak işlem öncesi (beş dakika) ve işlem başlangıcından bitimine kadar inhalasyon ile uygulandı. Grup 3'e ise; işlem öncesinde ve işlem süresince hem müzik dinletildi hem de aromaterapi uygulandı. Araştırmanın verileri soru formu ve vital bulgu takip formu ile toplandı. Veriler; ki-kare, student t, paired t ve bir faktörü tekrarlı olan iki faktörlü varyans analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess the effect of inhaler aromatherapy accompanied with music on vital signs and oxygen saturation in patients undergoing upper gastrointestinal system endoscopy with the randomized controlled and experimental design. All the necessary permissions were obtained before starting the study. The patients meeting inclusion criteria of the study were randomized by using simple random sampling method, and were divided into two groups as intervention group and control group. The intervention groups consisted of three groups; the music (group 1: 30), the aromatherapy (group 2: 30), and the aromatherapy + music group (group 3: 30). Before the procedure, the music group was made to listen instrumental classical Turkish music in rast tune for ten minutes before the procedure through earphones and for five minutes during the procedure through the speaker due to the position given to the patient. In the aromatherapy group; a mixture was prepared by using lavender, chamomile, and neroli oil in the ratios of 6:2:0.5 and three drops from this mixture were dropped on the sponge and applied by placing on the shoulder of the patient through inhalation (for five minutes) before the procedure and during the procedure. In group 3, on the other hand, the patients were both made to listen to the music and applied with aromatherapy before and during the procedure. The data of the study were collected by using a questionnaire and vital follow-up form. The data were assessed through chi-square, student t, paired t, and two-factor analysis of variance with one repetitive factor.