Hacettepe Üniversitesi hastaneleri merkez laboratuvarından ardışık olarak izole edilen acinetobacter baumannii klinik izolatlarında kolistine direnç ve heterodirencin araştırılması
Investigation of colistin resistance and heteroresistance of acinetobacter baumannii clinical isolates consecutively isolated in hacettepe University Hospitals central laboratory
- Tez No: 489847
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
A. baumannii, hastane ortamlarında sıkça bulunması ve özellikle yoğun bakımlarda salgınlara yol açması nedeniyle son yıllarda büyük önem kazanmıştır. Tedavi seçenekleri çok kısıtlıdır ve son yıllarda kolistin bu etkene karşı en etkili antibiyotik olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte tüm dünyada kolistine karşı dirençli ve heterodirençli izolatlar bildirilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada, hastanemizde izole edilen A. baumannii'de kolistine direnç ve heterodirenç oranlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Hastane merkez laboratuvarına gönderilen çeşitli örneklerden izole edilen 200 adet A. baumannii izolatında kolistine duyarlılık sıvı mikrodilüsyon yöntemiyle EUCAST standartlarına göre belirlenmiştir. Heterodirencin saptanması için Gradiyent test (G-test) ve PAP yöntemi uygulanmıştır. Sıvı mikrodilüsyon testine göre 58 izolat (%29) kolistine dirençli bulunmuştur. G-testte zon içi üremesi olan izolatlar heterodirenç için şüpheli olarak değerlendirilmiş ve bu şekilde 3 izolat bulunmuştur. Ayrıca, kolistin duyarlı ve dirençli toplam 120 izolata 0-10mg/L kolistin içeren MHA plaklarında 102 ve 103 cfu/mL bakteri yoğunluklarında PAP uygulanmıştır. PAP sonuçlarına göre G-testte şüpheli bulunan izolatlar da dahil, hiçbir izolatta kolistine heterodirenç saptanmamıştır. Heterodirencin saptanmasında PAP yöntemi altın standarttır. Emek yoğun ve zaman alıcı olması nedeniyle PAP yönteminin rutin laboratuvarlarda uygulanması güçtür. Bu çalışma Türkiye'de A.baumannii'de kolistine PAP yöntemiyle heterodirencin araştırıldığı ilk çalışmadır. Acinetobacter baumannii'de kolistine direnç ve heterodirencin belirli aralıklarla izlenmesi klinisyenlere yol göstermesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
A. baumannii has gained importance in recent years as it is common in the hospital environments and causes outbreaks, especially in intensive care units. Treatment options are very limited against this bacteria and in recent years colistin has been used as the most effective drug. However, colistin resistance and heteroresistance are being reported worldwide. In this study, our aim was to determine colistin resistance and heteroresistance rates in A. baumannii. isolated in our hospital. Susceptibility to colistin was determined by broth microdilution method in 200 isolates of A. baumannii isolated from various samples sent to hospital central laboratory. EUCAST standards were used throughout the study. Heteroresistance was investigated by Gradient (G-test) and PAP test. According to broth microdilution tests, 58 isolates (29 %) were resistant to colistin. Bacterial growth in the inner zone of the G-tests predicted heteroresistance and there were 3 isolates with this result. In addition, PAP analysis was employed on a total of 120 isolates including sensitive and resistant isolates. Mueller Hinton agars containing 0-10 mg / L of colistin were inoculated with 102 ve 103 cfu/mL of isolates and results were recorded. According to the PAP results, heteroresistance was not found in any isolates including the 3 isolates that suggested heteroresistance with the G-test. PAP test is the gold standard for determining heteroresistance in A.baumannii, and as it's very labor intensive and time consuming, it cannot be performed easily in routine laboratories. This is the first study in Turkey investigating heteroresistance to colistin in A.baumannii with the PAP test. Resistance and heteroresistance to colistin in A.baumannii should be monitored periodically to guide the clinicians.