Transferrin izoformları analizinde elektroforez ve sıvı kromatografi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparision of electrophoresis and liquid chromatography in analysis of transferrin isoforms
- Tez No: 534224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI PINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Biochemistry, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Alyakut A., Transferrin izoformlarının analizinde elektroforez ve sıvı kromatografisi yöntemlerinin karşılaştırılması, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Biyokimya, Uzmanlık tezi, 2017, Ankara. Transferrin (Tf), siyalik asit sayısına göre birçok izoformu bulunan bir serum glikoproteinidir. Tf izoformlarındaki patern değişiklikleri konjenital glikozilasyon defektlerinin tanısında kullanılmaktadır. Bu amaçla izoelektrik odaklama (İEO) elektroforezi, yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) ve kapiller zon elektroforez (CE) yöntemleri ile Tf izoformları değerlendirilmektedir. Çalışma, Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Merkez Laboratuvarında Mayıs 2015-Mayıs 2016 tarihleri arasında Konjenital glikozilasyon sendromu (CDG) taraması amacıyla kabul edilen hasta numuneleri ile gerçekleştirildi. Çalışmamızda merkez laboratuvarda rutin analizlerde kullanılan 1. CE sistemi (Sebia 2 Capillarys™ Sebia, France), 2. CE sistemi (Helena Biosciences V8® E-class analizörü; Helena Biosciences Europe, UK) ve HPLC (CDT test kiti UV/VIS-FAST EUREKA reagent / Shimadzu Europe) sistemleri karşılaştırıldı. Her bir sistemin gün içi ve günler arası varyasyonları hesaplanarak karşılaştırıldı. Sistemler Tf izoformları analiz performansları ve çeşitli interferanslar (hemoliz, lipemi, bilirübin ve betada ilerleyen monoklonal pik) yönünden karşılaştırıldı. Her üç sistemin varyasyon katsayısı (%CV) değerleri karşılaştırıldığında gün içi ve günler arası varyasyon çalışmasında; disialo-Tf için en düşük değerler HPLC sisteminde diğer izoformlar için 1.CE sisteminde görüldü. Rutin Tf izoformları analiz karşılaştırmasında toplam 36 serum numunesi çalışıldı. 1.CE sistemi ile 36, 2.CE sistemi ile 29, HPLC sistemi ile de 35 numune değerlendirildi. Üç sistemin sınıf içi korelasyon analizi sonucunda yöntemler arasında uyum saptanmadı. Sistemler ikişerli sınıf içi korelasyon analizi ile karşılaştırıldığında en kabul edilebilir sonucun trisiyalo-Tf ölçümünde 1.CE ve 2.CE sistemleri arasında olduğu görüldü. Sistemler arasında her bir Tf izoformu için yapılan Bland-Altman analizlerinde disiyalo-Tf için sonuçlar uyumlu bulundu. Trisiyalo-Tf için sonuçların kabul edilebilir sınırlar içinde (
Özet (Çeviri)
Alyakut A, Comparision of electrophoresis and liquid chromatography in analysis of transferrin isoforms, Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Medical Biochemistry, Ankara 2017. Transferrin (Tf) , is a serum glycoprotein with many isoforms based on number of sialic acid residues. Changes in Tf isoform patterns are used in diagnosis of congenital glycosylation defects. For this purpose, isoelectric focusing (IEF) electrophoresis, high performance liquid chromotography (HPLC) and capillary zone electrophoresis (CE) methods are used to evaluate Tf izoforms. The study was carried out in the Hacettepe University Hospitals Centeral Laboratory between May 2015- May 2016 with patient samples accepted for congenital disorders of glycosylation (CDG) screening. 1.CE system (Sebia 2 Capillarys™ Sebia, France) which is used in routine analyzes in the central laboratory was compared with 2. CE system (Helena Biosciences V8® E-class analyzer; Helena Biosciences Europe, UK) and HPLC sysem (CDT test kit UV/VISFAST EUREKA reagent / Shimadzu Europe). Intra-day and between-days variations were calculated and compared for each system. Systems were compared according to Tf isoform analysis performances and various interferences (hemolysis, lipemia, bilirubin, and beta migrating monoclonal components). When coefficient of variation (%CV) values of three systems were compared for each isoform, lowest value for disialo-Tf was found in HPLC system, for the other isoforms in 1.CE system. In comparison of routine Tf isoforms analysis, totally 36 serum samples were studied and 36 samples with 1.CE system, 29 samples with 2.CE system, 35 samples with HPLC system were analyzed. No accordance was detected in intra-class correlation analysis of three systems. When the three systems were compared by double pairs intra-class correlation analysis, the most acceptable result in measurement of threesialo-Tf measurement was found between 1.CE and 2.CE systems. According to Bland- Altman analysis for each Tf isoforms, results were compatible for disialo-Tf between the systems. The results for threesialo-Tf were found to be within the acceptable limits (