Ventilasyon tüpü uygulanan seröz otitis media'lı çocuklarda absorbans değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of absorbance values in children with serous otitis media applied with ventilation tube
  1. Tez No: 489860
  2. Yazar: SAMET KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Otitis media çocukluk çağı hastalıkları arasında üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık görülen ikinci hastalıktır. Otitis mediası olan çocukların problemlerini önleme veya azaltmada kullanılan yöntemlerden biri de ventilasyon tüpleridir. Orta kulağın ses transfer fonksiyonlarını değerlendiren immitansmetrik bir yöntem olan geniş bant timpanometri ile perforasyon varlığı ve ventilasyon tüpü uygulaması gibi klasik immitansmetrik ölçümlerin yapılamadığı durumlarda basınçsız absorbans ölçümü yapılabilmektedir. Bu çalışmanın amacı ventilasyon tüpü uygulaması yapılan çocukların ameliyat öncesi, ameliyattan bir hafta, bir ay ve üç ay sonra ölçülen geniş bant absorbans değerlerini karşılaştırmak ve ventilasyon tüpünün tedavi süreci için etkili bir kontrol mekanizması olup olmadığını değerlendirmektir. Çalışmaya, kontrol grubu olarak 1-8 yaş arası normal işitme ve orta kulak fonksiyonuna sahip 30 bireyin 60 kulağı, çalışma grubu olarak ise klinik endikasyonu ventilasyon tüpü uygulaması olan 1-8 yaş arası 30 bireyin 49 kulağı dahil edilmiştir. Gruplara saf ses odyometrisi, klasik timpanometrik ölçümler ve geniş bant timpanometrik ölçümler yapılmıştır. Çalışma grubuna ameliyat sonrası birinci hafta, birinci ay ve üçüncü ay olmak üzere üç kez daha geniş bant basınçsız absorbans ölçümü yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Otitis media is the second most common childhood disease after upper respiratory tract infections. One of the methods used to prevent or reduce the problems of children with otitis media is ventilation tubes. Wideband tympanometry, an acoustic-immitance measure method that evaluates the sound energy transfer functions of the middle ear, can be used to measure non-pressurized absorbance in cases where classical immitansmetric measurements such as perforation and ventilation tube applications cannot be performed. The purpose of this study is to compare the wideband absorbance values measured preoperatively, one week, one month, and three months after surgery for children undergoing ventilation tube administration and to assess whether the ventilation tube is an effective control mechanism for the treatment process. The control group consisted of 60 ears of 30 individuals with normal hearing and middle ear function between 1-8 years of age, and 49 ears of 30 individuals between 1-8 years of age with clinical indications of ventilation tube administration as the study group. Pure tone audiometry, classical tympanometric measurements and wideband tympanometric measurements were performed on the groups. For the study group, the absorbance measurements were performed three times after the first week, first month and third month postoperatively.