Spina bifidalı çocuklarda denge ve mobiliteyi etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting balance and mobility in spina bifida children
- Tez No: 489876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma meningomiyeloselli çocuklarda kas kuvveti ve kısalığı, lumbal lordoz açısı ve lezyon seviyesi ile denge, mobilite ve günlük yaşam aktiviteleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla planlandı. Çalışmaya yaş ortalaması 7,83±4,35 yıl olan 30 Meningomiyeloselli (MMS) çocuk dâhil edildi. Çalışmanın başında çocukların demografik bilgileri kaydedildikten sonra; motor fonksiyonlar ve mobilite (Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi, Fonksiyonel Mobilite Ölçeği), günlük yaşam aktiviteleri (Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği ), gövde fonksiyonları (Gövde Bozukluk Ölçeği), denge (Pediatrik Fonksiyonel Uzanma Testi, Pediatrik Berg Denge Ölçeği), lezyon seviyesi (Uluslararası Myelodisplazi Çalışma Grubu Kriterleri), lumbal lordoz açısı (fleksible ruler), kas kısalıkları ve kas kuvveti (Manuel Kas Testi) değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the relationship between muscular strength, muscular shortness, lumbar lordosis angle and lesion level with balance, mobility and daily life activities in meningomyelocele children. Thirty meningomyelocele (MMS) children whose mean age of 7,83±4,35 were joined the study. After the demographic information of the children is recorded; motor function and mobility (Gross Motor Function Classification System, Functional Mobility Scale), daily life activities (Pediatric Functional Independent Measurement), trunk functions (Trunk Impairment Scale), balance (Pediatric Functional Reach Test, Pediatric Berg Balance Scale), lesion level (International Myelodysplasia Study Group Criteria), lumbar lordosis angle (flexible ruler), muscle shortness and muscle strength (Manual Muscle Test) were evaluated.