Alt lomber ve sakral spina bifida hastalarında dengenin objektif olarak değerlendirilmesi
Objective assessment of balance in patients with low lumbar and sacral spina bifida
- Tez No: 471364
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİME EVRİM KARADAĞ SAYGI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Yürümesini engelleyecek belirgin kas iskelet sistemi problemi olmayan alt lomber ve sakral spina bifidalı (SB) çocukların dengelerinin objektif olarak değerlendirilmesi ve dengelerini etkileyen olası faktörlerin ortaya konulmasıdır. Gereç-Yöntem: Çalışmaya 4-18 yaş arası alt lomber ve sakral SB tanısı olan, cihazsız ambüle olabilen hastalar ile yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi (VKİ) açısından benzerlik gösteren sağlıklı kontroller dahil edildi. Son 6 ay içerisinde cerrahi geçirmiş olmak, bacak boy farkı, spastisite, kontraktür ve orta-ciddi skolyoz varlığı dışlama kriterleri olarak belirlendi. Kas güçleri dinamometre ile, denge ve yürüme fonksiyonları Pediatrik Denge Skalası, Beş Kere Oturup Kalkma ve Altı Dakika Yürüme testleri ile değerlendirildi. Dengenin nicel ölçümü Balance Master cihazındaki statik ve dinamik denge testleri uygulanarak yapıldı. Hastaların radyografik görüntüleri üzerinden omurga, kalça ve ayak bileği deformiteleri hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya 35 hasta (%48,6 kız, %51,4 erkek) ile yaş, VKİ ve cinsiyet açısından benzerlik gösteren 35 kontrol (%48,6 kız, %51,4 erkek) katıldı. Hasta grubunun kontrol grubuna kıyasla diz fleksör, ayak bileği dorsifleksör ve plantarfleksör güçlerinin belirgin düşük olduğu, fonksiyonel durum ile statik ve dinamik dengelerinin bozulduğu tespit edildi. Şantı olan hastalar olmayanlarla karşılaştırıldığında kas güçsüzlüğü, fonksiyonel durum ve statik denge bozukluğunun daha belirgin olduğu görüldü. Radyografik olarak saptanabilen omurga, kalça ve bilateral ayak deformitesinin dengeyi etkilemediği ancak tek taraflı ayak deformitesinin adım simetrisini bozduğu bulundu. Sonuç: Kas-iskelet patolojisi olmadığı düşünülen alt lomber ve sakral seviyeli SB'lilerin dahi, hidrosefali veya şantı olmasa bile statik ve dinamik dengeleri bozulmuştur. Bu durum alt ekstremite kas gücü ve propiosepsiyon kusuru ile ilişkilendirilmiştir. Şantı olan hastalarda statik dengenin daha fazla bozulduğu, dinamik dengenin ise belirgin etkilenmediği gösterilmiştir. Gergin omurilik sendromu ve radyografik olarak saptanan deformitelerin dengeye belirgin etkisi olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Objective evaluation of balance and possible factors that affect balance on low lumbar and sacral level spina bifida (SB) children with no significant musculoskeletal system problem that prevents walking. Material-Method: 4-18-year-old, independent ambulatory, low lumbar/sacral SB patients and age, gender, body mass index (BMI)- matched healthy peers included in the study. Exclusion criteria were determined as walking with a device, undergone surgery within six months, leg length difference, spasticity, contracture and moderate to severe scoliosis. Low extremity muscle strength measured by a dynamometer. Functional equilibrium and gait assessed by Pediatric Balance Scale, Five Times Sit to Stand and Six Minute Walking tests. Quantitative balance evaluated by applying static and dynamic tests on The Balance Master device. Spine, hip and ankle deformities calculated through radiographic images. Results: Thirty-five patients (%48,6 girl, %51,4 boy) and thirty-five controls (%48,6 girl, %51,4 boy) who showed similarity in age, gender and BMI included in the study. Compared to the control group, patient group had significantly weaker knee flexor, ankle dorsiflexor and plantar flexor strength, impaired static and dynamic balance, and limited functional status. Compare to the patients without a shunt, patients with shunt had more prominent muscle weakness, static imbalance. Radiographically determined spine, hip and bilateral foot deformities did not affect balance, but unilateral foot deformities disrupted step symmetry. Conclusion: Even the lower lumbar and sacral SBs thought not to have musculoskeletal pathology and had no hydrocephaly or shunt, had impaired static and dynamic balance. This was found to be associated with lower extremity muscle strength and proprioception defect. The patients with shunt were shown to be more disturbed in static balance, while the dynamic balance was not significantly affected. Tethered cord syndrome and radiographically determined deformities were not found to have a significant effect on balance.