Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda serum ve tükürük decorin düzeylerinin araştırılması
Investi̇gati̇on of serum and sali̇va decori̇n level i̇n chroni̇c renal fai̇lure pati̇ents
  1. Tez No: 489884
  2. Yazar: SERAP TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. AYHAN DOĞUKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kronik böbrek yetmezliği, insidansı gün geçtikçe artan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu güne kadar çok sayıda pepdit/proteinlerin böbrek yetmezliğinin etiyopatogenezinde rol aldığı öne sürülmektedir. Ancak yaptığımız literatür taramasinda, protein yapılı bir molekül olan decorin isimli molekülün ileri dönem böbrek yetmezliği etyopatogenezinde rolü olup olmadığının araştırılmadığını gördük. Bu nedenle bu çalışmada temel amacımız ileri dönem böbrek yetmezliği olan hastalarda serum ve tükürük decorin düzeyleri araştırılarak, bu hastalığın etyopatogenezinde rol alıp almadığı ortaya konulmaya çalışılacaktır. Literatürde decorin düzeyi ile ilgili olarak çalışmamıza benzer makale bulunmamaktadır. Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Nefroloji Bilim Dalı'na başvuran GFR ye göre evre 3, 4, 5 KBY'si olan 30'ar hasta ve sağlıklı bireylerden oluşan 30 kişi dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm bireylerden kan ve tükürük örneği alındı. Mevcut numunelerden decorin dzüeyi çalışıldı. Gruplar arası karşılaştırma yapıldı. Decorin düzeyleri kan ve tükürükte karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Chronic renal failure that increasing insidance day by day is an important public health problem. Until today, many peptid/proteins were depended to be rol of etiopathogenesis of renal failure. But, when we performed a literatüre scanning, we saw no research about a protein molecule called decorin whether has a role of end stage renal failure etiopathogenesis .in this study, our main purpose investigation of serum and saliva decorin level in chronic renal failure decorin is whether Rolling of this disease etiopathogenesis. İn literatüre , no data were found similar to our study İn Fırat unıversıty medıcıne faculty general medicine, nephrology department 30 patient according to GFR stage 3,4,5 chronic renal failure patient and 30 healty people were included. We get blood and saliva sample from all individual. Decorin level was measured in all samples. We made a comparison between groups. Serum and saliva decorin levels were campared.