Cyclosporine kullanan hastalarda dişeti büyümesi, serum IgG, IgM, IgA ve salya sIgA düzeyleri ve klinik bulguların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 38187
  2. Yazar: FATMA YEŞİM BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EZEL YAVUZYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Cs-A kullanan böbrek nakilli 40, kronik böbrek yetmezliği olan ve hemodialize giren 15, periodontitisli 15 hastada ve sistemik ve periodontal açıdan sağlıklı 15 bireyde serum IgA, IgG, IgM, salya slgA düzeyleri immünodif füzyon tekniği kullanılarak değerlendirilmiş ve klinik periodontal parametreler ile ilişkileri incelenmiştir. Nakil grubu hastalarında Cs-A kan düzeyi tayini klinik muayenenin ve örneklerin alındığı gün immünof loresan teknikle yapılmıştır. Plak indeksi açısından, hasta grupları arasında fark görülmezken, en yüksek gingival indeks ortalaması periodontitis grubunun ardından dişeti büyümesinin görüldüğü nakil grubu hastalarında saptanmıştır. Cs-A kullanan nakil grubu hastalarının % 30 'unda dişeti büyümesi görülmüştür. Serum IgM ve IgA düzeylerinde hasta grupları ve kontrol grubu arasında farklılık göstermemiştir. Serum IgG düzeylerinde en yüksek ortalama hemodializ grubunda saptanmıştır. Dişeti büyümesi görülen nakil grubu hastaları, dişeti büyümesi görülmeyen nakil grubu hastalarına göre önemli derecede yüksek salya slgA düzeyleri göstermişlerdir. Cs-A kullanım süresi ile diğer klinik ve laboratuvar 56verileri arasında kuvvetli bir ilişki tespit edilmemiştir. 2'li ve 3 'lü ilaç kombinasyonları kullanan nakil grubu hastaları arasında klinik ve laboratuvar bulguları açısından önemli bir fark saptanmamıştır. 57
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, IgA, IgG, IgM levels in serum and slgA levels in saliva were evaluated in 40 patients with renal transplantation receiving Cs-A, 15 patients with chronic renal failure patients on hemodialysis, 15 patients with periodontitis and 15 systemically and periodontally healthy subjects by use of immunodiffusion and also correlations with clinical parameters were determined. Cs-A blood levels of the transplantation patients were noted at sample collection days by method of immunof lorescence. Although, no significant difference was observed between the patient groups regarding the mean plaque index values, the highest mean gingival index scores were noticed in the periodontitis group followed by the renal transplantation group presenting gingival hyperplasia. Gingival hyperplasia was observed in 30 % of the transplantation patients receiving Cs-A. No difference was seen in serum IgA and IgM levels in all of the groups including the control group however, the highest mean serum IgG level was observed in the hemodialysis group. The mean slgA levels in the saliva samples from the renal transplantation patients with gingival hyperplasia were significantly higher than the transplantation group without any signs of gingival hyperplasia. 58No strong correlation was found when the correlation between the duration of Cs-A treatment and the clinical and laboratory parameters was concerned. No significant difference was observed regarding the clinical and laboratory parameters when the transplantation patients using either double or triple drug combinations. 59