İskeletsel 2. sınıf maloklüzyonların M.A.R.S. (Mandibular Advancing Repositioning Splint) apareyi ile tedavisinde meydana gelen değişikliklerin sefalometrik olarak incelenmesi
Cephalometric investigation of the treatment changes of the skeletal class 2 malocclusions with the M.A.R.S. (Mandibular Advancing Repositioning Splint) appliance
- Tez No: 48990
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜYESSER SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
67 ÖZET Bu araştırmanın amacı, iskeletsel ve dişsel II. sınıf 1. bölüm anomalilerin M.A.R.S. apareyi (Mandibular Advancing Repositioning Splint) ile tedavisine bağlı olarak diş, çene ve yüz sisteminde meydana gelen değişiklikleri, tedavi grubu ile benzer özelliklere sahip kontrol grubunda büyüme ve gelişimle spontan olarak meydana gelen değişiklikler ile karşılaştırarak tedavinin etkisini saptamaktır. Araştırmanın materyalini iskeletsel ve dişsel II. sınıf 1. bölüm anomaliye sahip 40 bireyden, tedavi başı ve sonu ile kontrol başı ve sonunda alınan 80 adet lateral sefalometrik radyografi ve el-bilek radyografisi oluşturmaktadır. Başlangıç yaş ortalaması 12.4 yıl olan 20 birey (8 kız, 12 erkek) tedavi grubunda, başlangıç yaş ortalaması 12.1 yıl olan 20 birey (8 kız, 12 erkek) kontrol grubunda yer almaktadır. Tedavi grubunda ortalama tedavi süresi ve kontrol grubunda ortalama gözlem süresi 0.5 yıl olmuştur. Tedavi ve kontrol süresince meydana gelen değişiklikleri belirlemek için, rutin sefalometrik radyografi ölçümlerinden ve Pancherz"in Class II Correction analizinden yararlanılmıştır. Her grup içindeki aynı olgulara ait araştırma başında ve sonunda ölçülen değerler arasındaki farklann istatistiksel önemi Wilcoxon testi ile, tedavi ve kontrol gruplarında meydana gelen değişiklikler arasındaki farklann önemi Mann-Whitney U testi ile saptanmıştır.68 M.A.R.S. apareyi ile tedavi sonunda ortopedik ve ortodontik değişiklikler elde edilmiştir. İstatistiksel olarak önemli bulunan sonuçlar şunlardır Iskeletsel konveksite azalmış, Eyer açısı (N-S-Ar) ve Y ekseni açısı (N- S-Gn) küçülmüştür. Gonial açı büyümüştür. Mandibulanın sagittal yön gelişiminin stimülasyonuna bağlı olarak SNB açısı artmış, Pogonion noktası daha önde konumlanmış, ANB açısı azalmıştır. Oklüzal düzlem açısı artmıştır. Total mandibular uzunluk (Ar-Pg) ve ramus yüksekliğinde (Ar-Go) artışlar meydana gelmiştir. Total ön yüz (N-Me), total arka yüz (S-Go), alt ön yüz yükseklikleri artmıştır. Overjette ki düzelme, maksiller kesici dişlerin geriye mandibular kesici dişlerin öne doğru hareketi ile mandibulanın daha önde konumlandırılması sonucudur. Distal molar ilişkideki düzelme maksiller molarlann distal ve mandibular molarların mezial yöndeki hareketi ile mandibulanın daha önde konumlanmasına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
69 SUMMARY The purpose of this investigation was to assess the treatment effects of the M.A.R.S. (Mandibular Advancing Repositioning Splint) appliance on the dento-facial system of individuals with Class II, division 1 malocclusions by comparing the changes in the treatment group with spontaneous growth alterations observed in the control group exhibiting similar characteristics as treatment group. The material of the present investigation consists of 80 lateral cephalometric radiographs and 80 hand-wirst radiographs taken from 40 cases at the beginning and at the end of treatment and control periods. The treatment group consists of 20 individuals (8 girls, 12 boys) with a mean age of 12.4 years at the beginning of treatment, control group consists of 20 individuals (8 girl, 12 boys) with a mean age 12.1 years at the beginning of the control period. The mean treatment time in the treatment group and the mean observation period in the control group was 0.5 years. In order to examine the alterations during treatment and observation periods, routine cephalometric analysis together with the Class II correction analysis introduced by Pancherz, were carried out. The statistical significance of the differences between the pre and post study measurements for each cases in each group, has been determined by the Wilcoxon test. The statistical significance of the differences between the70 treatment and control groups has been determined by the Mann-Whitney U test. Orthopedic and orthodontic changes were obtained as the result of treatment with the M.A.R.S. appliance. The statistically significant results were as follows: Skeletal convexity was reduced. Y axis angle (N-S-Gn) and Saddle angle (N-S-Ar) were decreased. Gonial angle was increased. Point Pogonion was moved anteriorly and SNB angle was increased due to the stimulation of the sagittal mandibular growth. ANB angle was decreased. The inclination of occlusal plane was increased. Total mandibular length (Ar-Pg) and mandibular ramus height (Ar-Go) were increased. Total anterior facial height (N-Me), total posterior facial height (S-Go) and anterior lower facial height (ANS-Me) were increased. Reduction of overjet was the result of the posterior movements of the upper incisors, the anterior movements of the lower incisors and repositioning of the mandible anteriorly. Correction of the distal molar relationship was related to distal movements of the upper molars, the mesial movements of the lower molars and repositioning of the mandible anteriorly.