Redüksiyonlu anterior disk yer değiştirmesi ile karakterize temporomandibular eklem bozuklukları gösteren hastalarda radyografik teşhis ve splint tedavisi
Radiographic diagnosis and splint therapy in patients caracterised with temporomandibular joint disorders and reduced anterior disc deplacement
  1. Tez No: 48989
  2. Yazar: BÜLENT EYLEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İ. TİMUR ESENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Temporomandibular eklem içi düzensizliklerden redüksiyonlu anterior disk deplasmanı; artiküler diskin kondille normal olmayan ilişkisi olarak tanımlanır. Bu durum artiküler diskin anteriora.yer değiştirmesi, kondilinde posteripra yerleşimi ile olur. Klinik belirtiler: klik, hareket kısıtlaması, kilitlenme ve ağrıdır. Klik sıklıkla diskin anteriora yer değiştirmesi ile olur ve bu klik dereceleri problemin ciddiyeti ile ilgilidir. Yapılan daha önceki çalışmalardaki araştırıcıların genel görüşleri sorun ilerlemeden başlangıçla yapılan splint uygulamaları ile tedavinin mümkün ve kalıcı olacağı şeklindedir. Bu çalışmada 18-35 yaşlarındaki hastalardan öncelikle radyografık tam için standardize edilmiş transkranial, sagittal planda kompüterize tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri ile kondil ve diskin yer değişimi tesbit edildi. Tedavi başlangıcından bitimine kadarki geçen her safhada standardize edilmiş transkranial radyografilerle kondilin pozisyon değişimi takip edildi. Tedavide uygulanan anterior repozisyone maksiller spliritlerle altı aylık tedavi sonunda klinik ve radyolojik tetkiklerde semptomların gerilediği ve kısmen de kaybolduğu gözlendi. Bu splintlerin sonuç olarak semptomların değişmesinde ve kaybolmasında birinci derecede etkili olduğu gözlendi. Geriye dönüşümü mümkün olan oklüzal splint uygulamalarının geriye dönüşümsüz oklüzal uyumlamaya göre tercih edilen bir tedavi yöntemi olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY RADIOGRAPHIC DIAGNOSIS AND SPLINT THERAPY IN PATIENTS CARACTERISED WITH TEMPOROMANDIBULAR JOINT DISORDERS AND REDUCED ANTERIOR DISC DEPLACEMENT Reduced anterior disc deplacement is one of the temporomandibular joint internal derangement and it is defined as a result of abnormal relationship of articular disc to condyle. This condition occurs when articular disc deplaces anteriorly and condyle deplaces posteriorly. Clinical signs are clicking, restriction of mandibular movements, locking and pain. Clicking frequently occurs in consequence of anterior deplaced disc and its severity is related to the importance of the problem. According to the opinions of workers obtained from previous researches if the problem encountered at the begining and treated via splint application, treatment could be effective and durable. In this work, standardised transcranial, sagittal computed tomography and magnetic resonance imaging techniques were used in 35 patients (age range 18-35) and, condyle and disc deplacements are encountered. Positional changes of the condyle were controlled throughout the treatment course by means of standardised transcranial radiographs. Clinical and radiographic observations had showed evidences that the symptoms were partially reduced or disappeared at the end stage of six months splint therapy period. So that, the splint therapy is thought to be reversible and it should be the first treatment choice, yet the occlusal intervetions are irreversible.