Endodontik tedavi gören süt dişlerinde sınıf ıı kompozit restorasyonlar ile direkt ve indirekt endokuron restorasyonlarının kırılma dayanımları ve mikrosızıntı değerlerinin in vitro karşılaştırılması
Comparison of fracture strength and microleakage values of class ii restorations, direct and indirect endocrowns in endodontically treated primary teeth: An in vitro study
- Tez No: 489908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERA DERELİOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Sınıf II kompozit (G-aenial®), direkt (G-aenial®) ve indirekt endokuron (Gradia Indirect®) restorasyonlarının kırılma dayanımları ve mikrosızıntı test değerlendirmelerinin in vitro şartlarda karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Bu çalışma 72 adet çekilmiş süt II. azı dişi kullanılarak 3 gruptan oluşturulmuştur. Grup 1 (kontrol); Sınıf II direkt kompozit restorasyon (G-aenial®) Grup 2; direkt kompozit endokuron restorasyon (G-aenial®), Grup 3; indirekt kompozit endokuron restorasyonlardan (Gradia Indirect®) oluşturulmuş, her üç grup için restorasyonların 12'si kırılma dayanımı, 12'si mikrosızıntı testine tabi tutulmuştur. Elde edilen veriler, istatistiksel olarak %5 önem seviyesinde, SPSS 20.0 paket programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this in vitro study was to compare the fracture strength and microleakage values of Class II composite (G-aenial®) restorations, direct (G-aenial®) and indirect (Gradia Indirect®) composite endocrowns. Method: 72 extracted primary second molar teeth were divided into 3 groups. Group 1 (control); Class II composite restorations (G-aenial®), Group 2; direct composite endocrowns (G-aenial®), Group 3; indirect composite endocrowns (Gradia Indirect®). For each group, 12 teeth were used for fracture strength test and 12 teeth were used for microleakage test. The obtained data was analyzed with a confidence interval of 5% using SPSS 20.0 program.