Kinolon dirençli escherichia coli'lerde diğer antibiyotiklere direnç oranı
Quinolone resistance in escherichia coli to other antibiotics resistance rate
  1. Tez No: 489911
  2. Yazar: GÜLŞAH ALTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAZIM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
İnsanların normal bağırsak florasında bulunan Escherichia coli birçok doku ve organda enfeksiyona sebep olan fırsatçı bir patojendir. E. coli daha çok toplum kökenli üriner sistem enfeksiyonlarından sorumlu olmakla birlikte, altta yatan ağır hastalığı olan hastalarda hastane enfeksiyonu etkeni de olabilmektedir. Son yıllarda kinolon grubu antibiyotiklerin yaygın olarak kullanılması bu türlerin antibiyotiğe karşı direncini giderek arttırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, kinolon dirençli E.coli klinik izolatlarının diğer antibiyotiklere direnç oranını araştırmaktır. Bu çalışmaya; Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarında çeşitli klinik örneklerden izole edilen toplam 153 kinolon dirençli E. coli suşu alındı. Suşların identifikasyonları, konvansiyonel yöntemler kullanılarak doğrulandı. Sonuç olarak çalışmamızda, Rize ilinde izole edilen kinolon dirençli klinik E.coli suşlarının diğer antibiyotik gruplarında en yüksek direnç oranı β-laktam/β-laktamaz inhibitörlerinde, en düşük direnç oranı karbapenemlerde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Escherichia coli is one of the major components of normal intestinal microflora. It is also a opportunistic organism that can cause infections in distant tissues and organs. Even though E.coli is frequently associated with community acquired urinary tract infections, it is also an important cause of nosocomial infections in patients with underlying severe disease. The widespread use of quinolons for therapy in recent years has contributed to the acquisition of resistance to these antibiotics by E.coli. The aim of this study was to investigate the otherantibiotics resistance of clinical isolates of quinolone resistant E.coli. A total of 153 quinolone resistant clinical isolates of E.coli was used in this study. The isolates were provided by the Microbiology Laboratory of the Teaching and Research Hospital of Recep Tayyip Erdogan University. The identification of these isolates was made by conventional methods. The results demonstrated that some of the quinolone resistant clinical isolates ofE. coli from the Rize Province acquired resistance mostly to β-lactam/β-lactamase inhibitör combinations and to a lesser extent to carbapenem.