Fluorokinolon türevi ilaç etken maddeleri ve miktar tayin yöntemleri üzerinde araştırmalar
Studies on the fluoroquinolone derivatives as drugs and their quantitative determination methods
  1. Tez No: 11061
  2. Yazar: MERAL DURUKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİYE ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
60 4. ÖZET: Fluorokinolon Türevi ilaç Etken Maddeleri ve Miktar Tayin Yöntemleri Özerinde Araştırmalar: Bu çalışmada Pluorokinolon türevi ilaçların öncelikle sınıflandırılmaları, kimyasal yapıları ve elde edilişleri, et ki mekanizmaları, yapı-aktivite ilişkileri incelenmiştir. Bu grup ilaçlar ile yapılan in vitro ve in vivo çalışmalar, tok- sisite çalışmaları gözden geçirilmiştir. Klinik kullanımlarına ilişkin araştırmalar toparlanarak Fluorokinolonların biyolojik materyalden analizine yönelik çalışmalar verilmiştir. Bu ön bilgilerden sonra, ülkemizde son yıllarda teda vi alanına sunulan fluorokinolon grubu bileşiklerden Ofloxacin ve Tablet formülasyonuna uygulanabilecek analiz yöntemleri üze rinde araştırmalar yapılmıştır. Bu amaçla Titrimetrik analiz lerden Asidimetrik ve Susuz Ortam Titrasyonla"i ile ilgili de neyler gerçekleştirilmiştir. Spektroskopik Yöntemlerden UV Spektroskopisinden de analizlir için yararlanılmıştır. Tabletteki etken madde mikta- rmih iki değişik yöntem uygulanarak değerlendirilmesine çalı şılmıştır. Ayrıca HPLC ve Polarografik analiz yöntemlerinin Of loxacin1 e uygulanıp uygulanamıyacağı araştırılmış ve bu amaç la da birtakım ön deneyler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
61 5. SUMMARY: Studies on the Fluoroquinolone Derivatives as Drugs and Their Quantitative Determination Methods: In this study, first of all, the classification, chemical structures and their mathods of synthesis, mechanisms of action, structure-activity relationships of derivatives we re investigated, followed by in vitro and in vivo studies ad ditional to the toxicological screening of the given drugs we re reviewed. It was studied on the quantitative determination of Fluoroquinolone derivatives from biological materials by examining the investigations previously done on clinical usage of these drugs. After this, one of Fluoroquinolone derivatives, namely Ofloxacin which has been recently introduced to treatment in our country, was taken as in tablet forms from the market and was applied to quantitative determination of Ofloxacin by using several methods which were investigated. For this purpose, ex periments involving titration methods such as acidimetry and nonaqueous titrations were realized. Additionally, UV Spectrophtometric assay was used in analysis by applying two different methods which were conside red in determining of Ofloxacin from tablets. Moreover, it is investigated that HPLC and Polarog- raphic methods could be convenient for this purpose, followed by some pre-experiments were made under the light of investi gation whether these drugs can be applied to determination of Ofloxacin from pharmaceutical forms.