Pseudoeksfoliasyon sendromunda chlamydıa varlığının araştırılması
  1. Tez No: 489925
  2. Yazar: SERPİL GONCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAMİ SERİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Pseudoeksfoliasyon (PEX) sendromu, genellikle ileri yaşlarda görülen, çeşitli intraoküler ve ekstraoküler dokularda gri beyaz renkte fibrillogranüler pseudoeksfoliasyon materyali adı verilen maddenin progresif akümülasyonu ile karakterize bir patolojik durumdur. Son yıllarda yapılan histopatolojik ve in-vitro çalışmalar; pseudoeksfoliasyon sendromunun sistemik bir hastalık olduğunu desteklemektedir. Ekstrasellüler matriks dönüşümlerinde yer alan ve pelvik prolapsus, hipertansiyon ve geçici iskemik ataklar gibi çeşitli organ fonksiyon bozukluklarına yol açabilen yaygın anomaliler kanıt olarak bildirilmiştir. Yoğun araştırma ve tıbbi ilerlemeye rağmen, PEX ve bu sendromla ilişkili glokomun patofizyolojisi ve etyolojisi hala belirsizliğini korumaktadır. Chlamydia türleri immünopatogenezi nedeniyle ateroskleroz, Alzheimer ve glokom gibi bazı klinik olarak önemli nörodejeneratif ve sistemik hastalıklarla ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmada PEX etiyolojisinde Chlamydia'nın olası rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Hasta grubu olarak 49 PEX ve kontrol grubu olarak 42 katarakt hastasının serum ve konjonktival swab örneklerinden C. trachomatis ELISA (IgG, IgM), C. pneumoniae ELISA (IgG, IgM), IL-6, IL-20, PCR ve DNA dizi analizi çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Hasta grubunu oluşturan 49 olgunun 3'ünde C. trachomatis IgG pozitifliği tespit edilirken kontrol grubunda IgG pozitifliği tespit edilemedi. Hasta grubunun 2'sinde (2/49) ve kontrol grubunun 1'inde (1/42) C. trachomatis IgM pozitifliği tespit edildi. Hasta grubunun 28'inde (28/49) ve kontrol grubunun 16'sında (16/42) C. pneumoniae IgG pozitifliği tespit edildi. Hasta grubunun 3'ünde (3/49) ve kontrol grubunun 2'inde (2/42) C. pneumoniae IgM pozitifliği tespit edildi. Hasta grubunda IL-6 pozitifliği tespit edilemezken kontrol grubunun 2'sinde (2/42) IL-6 pozitifliği tespit edildi. Hasta grubunun 29'unda (29/49) ve kontrol grubunun 17'sinde (17/42) IL-20 pozitifliği tespit edilmiştir. Hasta grubunun 8'inde (8/49) ve kontrol grubunun ise 3'ünde (3/42) Chlamydia DNA PCR için pozitif olarak tespit edilmiştir. Tüm PCR ürünlerinin DNA dizileri C.pneumoniae ile uyumlu bulunmuştur. C. pneumoniae, PEX gelişiminin etyolojisinde önemli bir role sahip olabilir. Bu sonuçları netleştirmek için daha ileri çalışmalar yapılmalıdır
Özet (Çeviri)
Pseudoexfoliation syndrome is a kind of unique age-related fibrillopathy characterised by deposition of dandruff-like material over ocular tissues and various organs of the body. This disease is now recognised as a systemic disease with ocular manifestations. Evidence of widespread abnormality in extracellular matrix turnover leading to various organ dysfunctions like pelvic prolapse, hypertension and transient ischaemic attacks has been reported. Despite intensive research and medical progress, the exact pathophysiology and etiology of PEX and the glaucoma which is associated with this syndrome still remain obscure. Chlamydia species have been associated with a number of clinically important neurodegenerative and systemic diseases such as atherosclerosis, Alzheimer and glaucoma due to their immunopathogenesis. Possible role of Chlamydia in the etiology of PEX has been studied in this study. Sera and conjuctival swap samples of 49 PEX as patient group and 42 cataract patients as control group were examined by C. trachomatis ELISA (IgG, IgM), C.pneumoniae ELISA (IgG, IgM), IL-6, IL-20, PCR and DNA sequencing. 3 of 49 patients and 0 of 42 controls were positive for C. trachomatis IgG. 2 of 49 patients and 1 of 42 controls were positive for C. trachomatis IgM. 28 of 49 patients and 16 of 42 controls were positive for C. pneumoniae IgG. 3 of 49 patients and 2 of 42 controls were positive for C. pneumoniae IgM. 0 of 49 patients and 2 of 42 controls were positive for IL-6. 29 of 49 patients and 17 of 42 controls were positive for IL-20. 8 of 49 patients and 3 of 42 controls were positive for Chlamydia DNA PCR. All PCR products were sequensed and found compatible with C.pneumoniae. C.pneumoniae could have an important role in the etiology of PEX development. Further studies should be done to clarify these results.