Acinetobacter baumannii izolatlarında kurkuminin farklı antibiyotiklerle sinerjistik etkisinin araştırılması
Investigation of curcumin with various antibiotics in acinetobacter baumannii isolates
  1. Tez No: 489954
  2. Yazar: ÖZGE TOMBAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR EREN TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Acinetobacter baumannii, antibiyotik direncinin en fazla bulunduğu ve tedavisi en zor olan Gram negatif kok-kokobasil yapısındaki bakterilerdendir. A. baumannii, çok farklı çevresel şartlarda uzun süre yaşamını devam ettirebilmektedir. Organizma; bakteriyemi, pnömoni, menenjit, üriner sistem ve yara enfeksiyonlarını da içeren yoğun bakımla ilişkili pek çok enfeksiyonun etkenlerindendir. Bu hastalarda özellikle karbapenemaz grubu antibiyotiklere direnç bulunması durumunda tedavi seçenekleri kısıtlanmaktadır. Çoklu ilaca dirençli (ÇİD) Acinetobacter spp. enfeksiyonları için yeni tedavilerin geliştirilmesi, yüksek riskli alanlardaki aletlerin dekontaminasyonu, izolasyon yöntemleri ve antibiyotik kullanımının kontrolüne sürekli olarak dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada 100 A. baumannii izolatının kurkuminin kolistin, imipenem ve ciprofloksasin antibiyotikleri ile sinerjistik etkisinin çalışılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 25 Haziran 2014 - 25 Nisan 2017 tarihleri arasında klinik ve poliklinik örneklerinden izole edilerek saklanan 100 A. baumannii izolatı dahil edildi. Örneklerin % 42'si solunum sekresyonu, % 34'ü kan, % 9'u yara, % 8'i katater ve % 7'si idrar örneklerinden izole edildi. İlk olarak izolatların antibiyotik ve kurkumin minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) değerleri broth mikrodilüsyon yöntemi ile belirlendi. Sinerji araştırmak için broth mikrodilüsyon checkerboard yöntemi kullanıldı. Kolistin dirençli 23 (% 23) izolat, imipenem dirençli 10 (% 10) izolat ve ciprofloksasin dirençli 100 (% 100) izolat bulundu. Checkerboard yöntemi için kolistin ve imipenem duyarlı ve dirençli suşlardan 10'ar tane seçildi. Checkerboard yöntemi sonuçlarında kolistin dirençli 10 izolat, imipenem dirençli 1 izolat ve imipenem duyarlı 1 izolatta sinerjistik etki bulundu. Sonuç olarak bu çalışma literatürde tarayabildiğimiz kadarıyla A. baumannii izolatlarının kurkumin ve antibiyotikler ile kombinasyonunun çalışıldığı ilk araştırmadır. Çalışmamızda invitro koşullarda kurkuminin kolistin dirençli izolatlarda kolistin ile sinerjistik etkisi olduğu görülmüştür. Özellikle ÇİD A. baumannii izolatları için yeni tedavi seçenekleri arasında değerlendirilebileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
A. baumannii is hardest to control and treat among antimicrobial-resistant gram-negative coc-cocobacilli. A. baumannii survives for prolonged periods under a wide range of environmental conditions. The organism causes intensive care unit infections, including bacteremia, pneumonia, meningitis, urinary tract infection, and wound infection. Treatment options are limited for these patients, especially when the carbapenemase group is resistant to antibiotics. Continuous attention should be paid to the development of new therapies for multidrug-resistant Acinetobacter spp. infections, decontamination of instruments in high-risk areas, isolation methods and control of antibiotic use. In this study, it was aimed to search the synergistic effect of 100 A. baumannii isolate with curcuminin colistin, imipenem and ciprofloxacin antibiotics. 100 A. baumannii isolates isolated from clinical and policlinic samples between June 25, 2014 and April 25, 2017 were included in the study. 42% of the samples were isolated from respiratory secretion, 34% from blood, 9% from wound, 8% from catheter and 7% from urine samples. First, the antibiotic and curcumin minimum inhibitor concentration (MIC) of the isolates were determined by broth microdilution method. Broth microdilution checkerboard method was used to investigate synergy. There were 23 (23%) isolates with colistin resistance, 10 (10%) isolates with imipenem resistance and 100 (100%) isolates resistant to ciprofloxacin. For Checkerboard method, 10 pieces were selected from colistin and imipenem sensitive and resistant strains. In the results of Checkerboard method, there was a synergistic effect on 10 isolates resistant to colistin, 1 isolate resistant to imipenem and 1 isolate sensitive to imipenem. In conclusion, this study is the first investigation on examining the combination of A. baumannii isolates with curcumin and antibiotics in the literature. In our study, in-vitro conditions, curcuminin was found to have synergistic effects with colistin in colistin-resistant isolates. It may be considered as a new treatment option especially for the MDR A. baumannii isolates.