Acinetobacter baumannii izolatlarında DNA gyrase direnç genleri olan gyrA, gyrB ve parC mutasyonlarının real time PCR yöntemiyle araştırılması
Acinetobacter baumannii isolates resistance genes in DNA gyrase gyrA, gyrB and parC investigation of the mutation real time PCR
  1. Tez No: 424673
  2. Yazar: UĞUR KAYİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUZAN ÖKTEN, DOÇ. DR. TAMMAM SİPAHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden temin edilen siprofloksasine dirençli Acinetobacter spp. klinik izolatlarında, siprofloksasin MİK değerleri üzerine PAßN, 1-(1-naphthylmethyl)-piperazine (NMP) ve Carbonyl Cyanide 3-Chlorophenylhydrazone (CCCP)'in etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Dışa atım pompası inhibitörlerinin siprofloksasinin MİK değeri üzerine etkisi saptanarak, siprofloksasin direncini ortadan kaldıran ideal inhibitör konsantrasyonları hesaplanması ve böylece siprofloksasine dirençli Acinetobacter enfeksiyonlarının tedavisi için alternatif olabilecek bir DAP inhibitörü+antibiyotik kombinasyonu belirlenmesi hedeflenmektedir. Antimikrobiyal aktivite testlerinin yapılmasında, CLSI M100-S25 ve EUCAST tarafından önerilen kalite standartları önerileri doğrultusunda mikrodilüsyon yöntemi uygulanacaktır. Acinetobacter baumannii izolatlarının siprofloksasine duyarlılıkları da aynı yöntemle araştırılacak ve siprofloksasinin MİK değerleri tespit edilecektir. Dışa atım pompası inhibitörlerinin siprofloksasinin MİK değerleri üzerine etkilerinin araştırılmasında dama tahtası sinerji yöntemi kullanılacaktır. Sonuç olarak Acinetobacter baumannii izolatlarının siprofloksasin duyarlılıklarının ve dışa atım pompası inhibitörlerinin siprofloksasinin MİK değerleri üzerine etkilerinin belirlenmesi ve birbiri ile kıyaslanması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effect of efflux pump inhibitors on ciprofloxacin efficacy in clinical Acinetobacter spp. isolates obtained from Trakya University Health Center for Medical Research and Practice. The effect of PAßN, 1-(1-naphthylmethyl)-piperazine (NMP) and Carbonyl Cyanide 3-Chlorophenylhydrazone (CCCP) on MIC values of ciprofloxacin will be investigated and the ideal inhibitor concentration that eliminates the ciprofloxacin resistance will be obtained. According to the guidelines of CLSI M100-S25 and EUCAST standards microdilution method will be performed for antimicrobial activity testing. Susceptibility of Acinetobacter baumannii isolates to ciprofloxacin and the MIC values will also be determined by the same method. Checkerboard synergy assay will be used for the investigation of the effect of efflux pump inhibitors on MIC values of ciprofloxacin. As a result, the effect of efflux pump inhibitors on MIC values of ciprofloxacin will be determined and compared to each other.