Yenidoğan yoğun bakım çalışanlarında metisiline dirençli staphylococcus aureus (MRSA)varlığının ve bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination investigation of the presence of methicillin resistant staphylococcus aureus and knowledge levels among neonatal intensive care unit workers
- Tez No: 489961
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLAY MANAV, YRD. DOÇ. İSKENDER KARALTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Deri üzerinde zararsız bir şekilde yaşayabilen bir bakteri türü olan Staphylococcus aureus genellikle yara ve abse enfeksiyonları gibi sık görülen hastane enfeksiyonları olarak karşımıza çıkmaktadır. DSÖ, dünyada her yıl ortalama 190 milyon hastanın yatış yaptığı, bunların %5'inin hastane enfeksiyonlarına yakalandığını ve hastaların hastanede bu enfeksiyonlar sebebiyle ortalama yedi gün daha fazla kaldığını bildirmiştir. Yenidoğanların bağışıklık sistemi henüz yetişkinler kadar gelişmediği için yetişkinlerde daha az risk oluşturan Metisiline Dirençli Staphylococcus Aureus (MRSA), yenidoğanlarda ölüme neden olabilmektedir. Bunu önlemek için bir dizi önlem alınmalıdır. Ulusal Hastane Enfeksiyonları Sürveyans Ağı (UHESA) üzerinden bin 86 hastanenin, hastane enfeksiyonuna bağlı yenidoğan ölüm oranları %4 olarak tespit edilmiştir. Gereç ve Yönetm: Araştırmamız 2017 yılı Ağustos-Ekim ayları arasında İstanbul ili Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği'ne bağlı dört hastanenin yenidoğan yoğunbakım ünitesinde yapılmıştır. 30 soruluk bir anketin uygulandığı araştırmaya toplam 92 kişi katılmış olup katılımcıların %19,57'si erkek; %80,43'ü ise kadındır. Çalışanlardan kabul edenlerden burun sürüntüsü de alınarak MRSA varlığı da araştırılmıştır. Bulgular: Bu araştırmada çalışanların hiçbirinde MRSA varlığına rastlanmadı. Ankete katılanların %79,35'inin MRSA hakkında bilgisi olduğu; bu bilgileri öncelikle eğitim sonrası çalışma süresince hizmetiçi eğitim alarak (%28.26) ve mezuniyet öncesi (%27.1) kazandıkları ortaya çıkmıştır. Katılımcılardan sadece %47,83'ü daha önce MRSA'lı hastaya bakım vermiş O sırada ankete katılanların %52,17 'si kişisel koruyucu donanım olarak sıklıkla maske ve eldiven kullandıklarını; %7,61'inin ise hiçbir önlem almadığını belirtmişlerdir. MRSA'lı bir hastaya bakım verilirken yapılması gerekenler konusunda %56,52'si hem önlük, eldiven giyilmesinin hem de maske ve gözlük kullanılmasının, ayrıca el hijyenine önem verilmesi gerektiğini ifade etmişlerdir. Sonuç ve Öneriler: Araştırmanın sonuçları doğrultusunda yenidoğan yoğunbakım gibi MRSA riskinin fazla olduğu ünitelerde mutlaka uygun el yıkama teknikleri ile ellerin yıkanması, önlük, maske ve eldiven gibi kişisel koruyucu donanımlar kullanılması ve hizmet içi eğitimlerde etkin bir konu olarak ele alınması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Background: Staphylococcus aureus, a bacterium that is frequently seen as a nosocomial infection, can live harmlessly on the skin but can sometimes cause common infections such as wounds and abscess infections. Methicillin Resistant Staphylococcus Aureus (MRSA), which causes less risk for adults as neonatals' immune system is not yet as developed as adults, can lead to death in neonatals. A number of measures should be taken to prevent this situation. The rate of newborn deaths due to nosocomial infections was determined as 4% for one thousand and eighty-six hospitals through the National Hospital Infection Surveillance Network (NHISN). Methods: Our study was carried out between August-October 2017 in neonatal intensive care units of four hospitals that belongs to Northern Public Hospitals Institution in Istanbul. A total of 92 participants participated in the survey where a 30-question questionnaire was applied. 19.57% of participants were male; 80.43% are females. The presence of MRSA was also investigated by taking nasal swabs from neaonatal intensive care workers. Results:None of the employees in this study had MRSA 79,35% of the respondents had information about MRSA; it has been found that this information is primarily obtained by in-service training during the post-training period (28.26%) and pre-graduation period (27.1%). Only 47.83% of the participants had previously gave care to patients with MRSA. At the time, 52.17% of the respondents said they frequently used masks and gloves as personal protective equipment; 7,61% stated that they did not take any measures. When a patient with MRSA is being treated 56.52% stated that they should be wearing aprons, gloves, masks and glasses as well as hand hygiene should be taken. Conclusions: In the direction of the results of the research, it may be advisable to use appropriate handwashing techniques, personal protective equipment such as aprons, masks and gloves and to consider it an effective issue in-service trainings in newborn intensive care units such as those with high MRSA risk.