Sanayi üretimde elektrikle ilgili yaşanan iş kazaların belirlenmesi ve çözüm önerileri
Electrical relevant business in industrial production determination and solution proposals
  1. Tez No: 489962
  2. Yazar: CEM KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sanayi üretiminde elektrikle ilgili yaşanan iş kazaların belirlenmesi ve çözüm önerileri Bilindiği üzere sanayi devrimiyle insana olan gereksinimin yerini makineleşmeye bırakmıştır. Bu makinelerin çalışması içinde elektrik enerjisi ihtiyacı doğmuştur. Zamanla sanayi teknolojisinin oldukça gelişmesiyle elektriğe bağımlılık daha da fazlalaşmıştır. Buda elektrik bakım teknisyenleri, elektrikle çalışma yapan çalışanlar açısından yeni bir sektör doğurmuştur. Bu sektörün yaygınlaşmasıyla iş güvenliği açısından da farklı sorunlar ortaya çıkarmıştır işte bu tezde bu çalışanların çalışma yaşamında yaşayabileceği veya yaşadıkları temel sorunları tespit edip öneriler sunarak bu sektörde iş kazalarını kaynağında yok etmeye yönelik olarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of work-related accidents in industrial production regarding electricity experienced and their solutions. The need for manpower has replaced with mechanization since the industrial revolution. Electrical energy in the operation of these machines was needed. The addiction to Electricity has increased since the development of industrial technology, which has given birth to a new study in electrically sector in terms of employees and electrical maintenance technicians. With the spread of job security in this sector, different issues have been revealed. This thesis has been studied to destroy the sources of work-related accidents by offering suggestions to detect the underlying problems the employees might live, or live in their work life.