Boya imalat sektöründe kullanılan kimyasalların iş sağlığı üzerine etkileri
- Tez No: 489960
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VİLDAN ENİSOĞLU ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmada işverenlere bir rehber ve yol haritası oluşturmak amacıyla; boya imalat sektöründe kullanılan kimyasallardan kaynaklanabilecek zararlar ve hastalıklar ortaya konulmuş, bu zarar ve hastalıkların çalışan sağlığı üzerinde etkileri incelenmiş ve alınması gereken önlemler belirlenmiştir. Tezi hazırlarken; Türkiye'de ve Dünyada boya imalat sektörünün durumu ve sorunları nelerdir? İş Sağlığı ve Güvenliği nedir? Boya imalat sektöründe iş kazaları ve meslek hastalıklarının boyutları nelerdir? Sektörde kullanılan tehlikeli kimyasal maddeler nelerdir? Tehlikeli kimyasallardan özellikle de çözücüler, incelticiler, pigmentler, reçineler ve tehlikeli atıkların insan sağlığına etkileri nelerdir? Bu kimyasallardan kaynaklanan tehlike ve risklere karşı alınması gereken önlemler nelerdir? gibi sorulara cevap vermeye çalışıldı. İşveren ve çalışanların 6331 Sayılı kanuna göre genel yükümlülükleri açıklanarak kanun gereğince yapması gerekenler belirtilmiştir. Risk değerlendirmelerinde alınması gereken önlemler, toplu koruma önlemlerinden kişisel koruma önlemlerine kadar anlatılmıştır. Yeni açılacak olan işletmelerde tasarım aşamasında nelere dikkat edilmesi gerektiği belirtilmiş ve çalışan sağlığı açısından işverenlerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the harms and diseases that can be caused by the chemicals used in the paint manufacturing sector have been revealed, The effects of these harms and diseases on the worker's health have been examined and the precautions to be taken have been determined in order to create a guidance and road map for the employers While preparing the thesis try to answer such questions: What is the situation and problems of paint manufacturing sector in Turkey and in the world? What is Occupational Health and Safety? What are the results of work accidents and occupational diseases in paint manufacturing sector? What are dangerous chemical substances used in the sector? What are the effects of hazardous chemicals, especially solvents, thinners, pigments, resins and hazardous wastes on human health? What are the precautions to be taken against the risks and risks arising from these chemicals? The general obligations of the employers and employees according to the Law no. 6331 are explained and the necessary things to be done in accordance with the law are stated. Measures to be taken in risk assessments are described from collective protection measures to personal protection measures. In the newly opened businesses, it is indicated what should be considered in the design phase and how the employers should follow the way of employee health.