İstanbul Gaziosmanpaşa ilçesinde yaşayan 65 yaş ve üzeri emeklilerin, serbest zamanlarındaki davranış ve alışkanlıkları
  1. Tez No: 489970
  2. Yazar: ABDULLAH FURKAN NOĞAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET GALİP YOLCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çalışmamızda, İstanbul Gaziosmanpaşa ilçesinde yaşayan 65 yaş ve üstü emeklilerin serbest zaman özellikleri ile dış mekan rekreasyon eğilimleri mercek altına alınmıştır. Araştırmada kapsamında 246 katılımcı, Gaziosmanpaşa'nın çeşitli bölgelerinden seçilerek ve 10 soruluk bir anket uygulanarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 12 istatistiksel programı kullanarak analiz edilmiştir. Sonuçlar tablolar halinde sunulmuştur. Bu çalışmanın amacı 65 yaş ve üstü emeklilerin serbest zaman özellikleri ile dış mekan rekreasyon eğilimlerinin belirlenmesidir. Çalışmamızın sonucunda katılımcıların serbest zamanlarında daha çok aktif olmayan rekreasyonel etkinliklerle geçirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was analyzed how people, older than 65 and living in Gaziosmanpaşa, spend their leisure time characteristics and tendency of outdoor recreation. The 246 subjects were chosen from different locations of Gaziosmanpaşa and a questionnaire consisting of 10 questions was applied. The obtained data were analyzed using the SPSS 12 statistical program. The results are presented in tabular form.The aim of this study was identified free time characteristics of retired age 65 and over and also their tendency of outdoor recreation. The result of this study it was seen that participants spend their free time with more inactive recreational activities.