Çok tehlikeli işlerde tehlike ve riskler tespit edilirken işverenin / işveren vekilinin etkinliğinin araştırılması: Pendik örneklemi
The effecti̇veness of employers or representatives of the employer have searching while identifying of hazard and risks for very dangerous works: Pendik sample
  1. Tez No: 489971
  2. Yazar: KAMİL ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN HAMDİ KUZUCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte dünyada ve ülkemizde sanayileşme yaygınlaşmış, makineleşme artmış ve iş hayatı makinelere bağlı hale gelmiştir. İnsanlar artık çok yüksek yapılar inşa edebilir ya da çok hızlı üretim sağlayabilir hale gelmiştir. Bu durum beraberinde tehlikeleri ve riskleri doğurmakta, sonucunda ise iş kazaları ve meslek hastalıkları meydana gelmektedir. Bu bağlamda çalışanlar için iş sağlığı ve güvenliğinin önemi artmıştır. Çalışanların en doğal hakkı olan sağlıklı ve güvenli çalışmanın sağlanması çalışan işgücünü yöneten işverenlerin veya işveren vekillerinin asli görevlerinden biri haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında, çok tehlikeli işlerde tehlike ve riskler tespit edilirken işverenlerin veya işveren vekillerinin etkinliği araştırılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde temel kavramlar ile birlikte araştırma konusunun önemi ve amacı kısaca açıklanmıştır. İkinci bölümünde işveren ve işveren vekilinin somut tanımları yapılarak tehlike, tehlikeli durum, tehlikeli hareket, risk ve risk değerlendirmesi kavramları ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde çalışmanın yöntemi hakkında bilgi verilip hipotezlere yer verilmiştir. Dördüncü ve beşinci bölümlerde anket çalışması kapsamında elde edilen bulguların istatistiksel analizine, kurgulanan hipotezler ile değişkenler arasındaki ilişkinin sonuçlarına ve yorumlarına yer verilmiştir. Altıncı bölümde ise araştırma bulgularından yola çıkılarak çok tehlikeli işlerde faaliyet gösteren işveren veya işveren vekillerinin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki bilgi düzeylerinin hangi kriterlere göre değişkenlik gösterdiğine ve bilgi düzeylerinin artması için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, by the development of technology, industry have become widespread, mechanization increased and has been depended on machines in our country and the World. Also people have built very high building construction and become having faster production. Unfortunately, this situation includes hazards and risks and as a result of this, work accidents and occupational diseases occur. In this case, the importance of occupational health and safety increase for employees. Providing healthy and safety which is the most natural right of employees is one of the principal duty of employers or representatives of the employer who manage the workforce. In this thesis, the effectiveness of employers or representatives of the employer have searched while identifying of hazard and risks for very dangerous works. At the first part of study, as well as the basic concepts, the importance and aim of the investigation have been explained briefly. At the second part, making a concrete definition of employers and representatives of the employer, hazard, dangerous condition, dangerous behavior, risk and risk assessment have been handled in detailed. At the third part, given knowledge about working methods and hypothesis. At the fourth and fifth part, given place of findings for statistical analysis which have been obtained and comments, results of relations between hypothesis and variables. Finally, at the sixth part, on the road research finding, the employers or representatives of the employer who operate in very dangerous works, the recommendation for increasing the level of knowledge and the extent to which the level of knowledge of occupational health and safety of employers or representatives of the employer operation in very dangerous works varies according to criteria.