Earthquake analysis of knee braced reinforced concrete frames
Dirsek tipi çapraz elemanlı betonarme çerçevelerin deprem analizi
- Tez No: 490057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Depremler zeminin sarsılmasına bağlı olarak oluşan ve yapılarda hasara neden olan tahrip edici doğal olaylardır. Ekonomik, kolay kurulabilen ve daha az yer kaplayan çapraz eleman sistemi, betonarme binaların depreme karşı iyileştirilmesi için kullanılabilmektedir. Bu çalışmada 2, 4, 6 ve 8 katlı betonarme çerçeveler için teklive çifli dirsek elemanlardan oluşan dört farkll çapraz yerleşimi düşünülmüştür. Bu amaçla SAP2000 bilgisayar kullanılmış, mevcut ve dirsek tipi çaprazlı çerçevelerin sismik performansı doğrusal olmayan statik itme analizi ve doğrusal olmayan zaman tanım alanında analizi ile incelenmiştir. Kapasite eğrisi, taban kesme kuvveti, çatı yer değiştirmesi, kat yer değiştirmesi ve göreli kat ötelenme oranı elde edilmiş ve karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır. Sonuçlar, dirsek tipi çapraz elemanların yapının sismik direncini yükseltmek için bir alternatif olarak kullanılabileceğini, binaların toplam ağırlığının ise önemli ölçüde değişmeyeceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are destructive natural phenomenons that cause shaking of ground and resulting damage in the structures. The steel bracing system, which is economical, easy to erect and occupies less space, can be used to upgrade the reinforced concrete (RC) buildings against earthquakes. In the present study, four different arrangement of knee bracings with single and double knee elements were considered for 2, 4, 6 and 8 story RC frames. For this, the computer program SAP 2000 was used, and the seismic performance of the bare frames and knee braced frames were examined through the nonlinear static (pushover) analysis and nonlinear time history analysis. Capacity curves, base shear ratio, roof displacement, story displacement, and inter-story drift ratio variations were obtained and discussed comparatively for each case. The results showed that knee bracings can be used as an alternative to upgrade seismic resistance of the structure while the total weight on the buildings do not change significantly.