Nonlinear finite element modeling of post-tensioned two-way concrete slabs
Ard germeli çift yönlü betonarme plakların doğrusal olmayan modellemesi
  1. Tez No: 490073
  2. Yazar: KAMARAN SHEKHA ABDULLAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLDEM TAYŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ard germe teknikleri, küçük kalınlıkla geniş açıklıkları geçebilmek için, köprüler, kuleler ve deniz yapıları gibi inşaatlarda kullanılan etkin ve ekonomik bir yöntemdir. Ard germeli iki yönlü beton döşemeler de, diğer döşeme tiplerine kıyasla iyi performans ve maliyet etkinliği nedeniyle yaygın olarak kullanılan döşeme tiplerinden biridir. Bu çalışmada ard germeli iki yönlü beton döşemelerin yapısal davranışları incelenmiştir. Bu beton döşemelerin analizi için doğrusal olmayan sonlu elemanlar modeli geliştirilmiştir. Tendon ve çevresindeki beton bir arayüz ile modellenlenerek tendonun döşeme şekli boyunca profil şeklini muhafaza etmesi sağlanmıştır. Yük deplasman davranışı, betonun çatlak modeli ve kırılma modları sunulmuştur. Sayısal analizler sonlu elemanlar ANSYS yazılımı ile yapılmış ve doğruluğu literatürden seçilen ard germeli iki yönlü beton döşeme üzerinden gerçekleştirilmiştir. Ayrıca farklı değişkenlerin ard germeli iki yönlü beton döşemenin genel davranışı üzerindeki etkisini araştırmak için de bir parametrik çalışma yürütülmüştür. Bu parametreler, tendon yerleşimi, mesnet tipleri, yük tipleri, tendon sayısı ve alanı gibi değişkenlerdir. Tek yönlü tendon yerleşimi ile aynı toplam tendon sayısına sahip iki yönlü tendon yerleşimi arasındaki karşılaştırma, iki yönlü tendon yerleşiminin daha yüksek kırılma yük kapasitesine neden olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Post-tensioning is a technique that was used for constructions of (buildings, bridges, towers and offshore structures… etc..), Due to its efficiency and economy for achieving the requirements of long span with small depth. Post-tensioned concrete two-way slabs are one of the widely used slabs because of their good performance and cost effective compared with another slab type. This thesis investigates the structural behavior of post-tensioned two-way spanning concrete slabs. A nonlinear finite element model for the analysis of post- tensioned bonded concrete slabs was developed. The interface between the tendon and surrounding concrete was also modelled, allowing the tendon to retain its profile shape during the deformation of the slab. The load–deflection behavior, crack pattern in concrete and the failure modes are presented. The numerical analysis was conducted by the finite element ANSYS software and was validated by post-tensioned two-way concrete slab chosen from literature. A parametric study was conducted to investigate the effect of several selected parameters on the overall behavior of post-tensioned two-way concrete slab. The parameters are the effect of tendon layout, type of support, type of loading, position of the tendons, number and area of the tendons. Comparison between one-direction and two-direction tendon layout with the same number of tendons showed that two-direction tendon slab has higher failure load capacity.