Statistically downscaling maximum precipitation under CGCM climate change scenarios
CGCM iklim değişikliği senaryoları altında maksimum yağışın istatistiksel ölçek küçültmesi
  1. Tez No: 490072
  2. Yazar: YASIR SHAKIR AL-KHAILANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Gelecekteki iklim değişikliği, sulama ve hidroelektrik enerjisi için önemli kaynaklar olarak kabul edilen yağış miktarını ve su kaynaklarını önemli ölçüde etkileyecektir. Bu nedenle, yağışın doğru bir şekilde tahmin edilmesi su kaynaklarının ve enerji üretiminin daha iyi ve etkili bir şekilde kullanılmasına izin verecektir. Bu çalışmada, Türkiye'de bir yerel ölçüm istasyonunun maksimum yağış tahmininde (Pmax) ölçek küçültme tekniğinin uygulanması sunulmuştur. İstatistiksel olarak küçültme CGCM3 değişkenleri, SDSM aracı kullanılarak yerel Pmax ile birleştirilir. Bu çalışma, kalibrasyon (1971-1990) ile alt modellerin geliştirilmesini ve geçerlilik (1991-2000) dönem performansına dayalı en iyi modeli seçmeyi içermektedir. A2 ve A1B'nin CGCM3 senaryolarında simülasyon gerçekleştirildi ve öngörülen veriler, başlangıç süresine (1971-2000) göre Pmax'taki öngörülen değişimi değerlendirmek için 2020, 2050 ve 2080'li üç zaman periyoduna bölündü. Sonuçlar, gözlemlenen ve tahmin edilen Pmax arasındaki R² ve RMSE değerlerinin kalibrasyon sırasında 0.75, 6.515 mm ve doğrulama sırasında 0.63, 9.03 mm olduğu Pmax tahmininde SD aylık modelinin iyi uygulanabilirliğini göstermektedir. Her iki senaryo da, A2 senaryosu için yıllık% 8.2, yani% 8.2,% 9.03 ve% 6.4 ve A1B senaryosu için% 12.1,% 14.3 ve% 10.6, 2020'ler, 2050'ler ve 2080'lerde sırasıyla düşüş göstermektedir. Sonuçlar, çalışma alanının ikliminin, başlangıç dönemine kıyasla daha kuru olabileceğini göstermektedir. A1B senaryosu, genel olarak aynı model boyunca A2 senaryosuna kıyasla Pmax'ta daha yüksek bir düşüş tahmin etmektedir.
Özet (Çeviri)
The future climate change will significantly affect on precipitation amount and water resources which are considered as major sources for irrigation and hydropower energy. Therefore, accurate prediction of precipitation would permit a better and effective utilization of water resources and power generation. In this study, we present an application of downscaling technique on prediction of maximum precipitation (Pmax) of a local gauge station in Turkey. Statistically downscaling CGCM3 variables are coupled with local Pmax by using the SDSM tool. This study includes developing sub–models by calibration (1971-1990) and choosing the best one based on the validation (1991-2000) period performance. Simulation under CGCM3 scenarios of A2 and A1B was performed and the forecasted data was divided into three time periods of 2020s, 2050s and 2080s, to assess the projected change in Pmax with respect to the baseline period (1971-2000). The results show well applicability of SD-monthly model in predicting Pmax, where R² and RMSE values between the observed and predicted Pmax are 0.75, 6.515 mm during calibration and 0.63, 9.03 mm during validation. Both scenarios show decrease in average annual Pmax, namely, by 8.2%, 9.03% and 6.4% for A2 scenario and by 12.1%, 14.3% and 10.6% for A1B scenario, under 2020s, 2050s and 2080s, respectively. The results indicate that the climate of the study area might be dryer compared to the baseline period. The A1B scenario generally projects a higher decrease in Pmax than the A2 scenario throughout the same model.