Effect of stiffeners on structural behavior of steel liquids tank
Çelik sıvı tankların yapısal davranışına takviye elemanının etkisi
- Tez No: 490077
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZAKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sıvı depolama tanklarının analizinde sonlu elemanlar yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmada, Amerikan Petrol Enstitüsünün API 650 standartlarına göre tasarlanan çelik sıvı tanklarının statik, serbest titreşim ve bükülme davranışları üzerine yoğunlaşmıştır. Sayısal modelde malzemelerin mekanik özellikleri, gerçek geometrik ve yük değerleri dikkate alınmıştır. Bu depolama tankları standart çelik profillerle takviye edilmiştir. Sıvı deponun dairesel duvarda deformasyonu, burkulma yükü ve doğal frekansı, eşdeğer gerilim (Von-Mises) dağılımı, sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak hesaplanmış ve takviye tipinin, bölüm sayısının ve takviye yerinin sıvı tankların yapısal davranışına etkisini araştırılmıştır. Profil takviye kullanılması, tank duvarındaki gerilmeyi azaltmakta, doğal frekansı ve bükülme katsayısını artırmakta ve diğer yapısal davranışları iyileştirmektedir.
Özet (Çeviri)
The finite element method is used to conduct the analysis of liquid storage tanks. This research has focused on the structural behaviors, under static condition, free vibration and buckling of steel liquid tanks which are designed according to American Petroleum Institute (API) 650 standards. The materials properties and the real geometrical and load measures have been considered in the numerical model. These storage tanks are stiffened with standard steel profiles. The equivalent stress (Von-Mises) distribution, deformation in circular wall of liquid tank, buckling load and fundamental frequency are computed using finite element method in order to investigate the effect of type of the stiffener, number of course and location of stiffener on structural behavior of liquid tanks. The uses of the stiffeners decrease the stress and increase the fundamental frequency and buckling multiplier factor of wall tank and improve the other structural behaviors.