Numerical investigation of structural behavior of fiber reinforced polymers filled sandwich panels
Fiber takviyeli polimerler ile doldurulmuş sandviç panellerin yapısal davranışlarının sayısal olarak incelenmesi
  1. Tez No: 490078
  2. Yazar: ABUBAKER SAMI DHEYAB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZAKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, fiber takviyeli polimerler dolgulu sandviç panellerin yapısal davranışlarının sayısal incelenmesi ile ilgilidir. Panelin dış yüzeyi cam elyaf takviyeli polimer, karbon fiber takviyeli plastik veya alüminyumdur. Çekirdek malzeme cam elyaf takviyeli polimerden oluşan petek veya poliüretan köpük şeklindedir. Sandviç paneller, mesnet uçlari profilsiz veya U kanal profilli olarak araştırılmıştır. Sayısal model, sandviç panellerin analizi için ANSYS APDL programı kullanılarak geliştirilmiştir. Bu model, 4 noktalı yük testine tabi tutulan ve cam elyaf takviyeli polimer dış yüzey ve poliüretan köpük çekirdekten yapılmış sandviç panel için literatürde bulunan deney sonuçları ile doğrulanmıştır. Doğrulama çalışması, sayısal ve deney sonuçları arasında iyi bir benzerlik olduğunu göstermektedir. Parametrik çalışma için test edilmiş sayısal model kullanılmistir. Parametrik çalışma için dış yüzey malzemesinin türü, çekirdek malzemesinin türü, dış yüzeyin kalınlığı ve U profil uçları dikkate alınmıştır. Parametrik çalışmanın sonuçları tasarım mühendislerinin kullanımı için rapör edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with numerical investigation of structural behavior of fiber reinforced polymers filled sandwich panels. The skin of the panel is glass fiber reinforced polymer, carbon fiber reinforced plastic or aluminum. The core material is a polyurethane foam or honeycomb formed a glass fiber reinforced polymer. The sandwich panels are investigated with or without U channel profile ends. The numerical model is developed using the ANSYS APDL program for analysis of sandwich panels. This model is verified with experimental results which are available in the literature for sandwich panel subject to 4-point load test and made of glass fiber reinforced polymer skins, and polyurethane foam core. The verification study shows that there is good agreement between numerical and experimental results. The approved numerical model is used for the parametric study. The type of skin material, type of core material, the thickness of the skin and U profile ends are considered for the parametric study. The results of the parametric study are reported for the use of design engineers.