Reinforced lightweight concrete filled steel tube columns
İçi hafif donatılı doldurulmuş çelik tüp kolonlar
  1. Tez No: 490076
  2. Yazar: MOHANAD IBRAHIM AL - SAMARAIE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALHA EKMEKYAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İçi beton doldurulmuş çelik tüp kolonların avantajları, çelik tüpün burkulma davranışının iyileştirilmesi, yüksek basınç ve eğilme mukavemeti ve yangın ve deprem davranışlarının iyileştirilmesi olarak sıralanabilir. İçi donatılı hafif beton ile doldurulmuş çelik tüp kolonlar düşünüldüğünde ise yapının ölü ağırlığı azaltılıp yüksek mukavemet ağırlık oranları elde edilerek inşa süresi ve maliyeti düşürülebilir. İçi hafit beton doldurulmuş çelik tüp kolonlarsda çekirdek beton tipinin, kolon narinliğinin ve çelik tüp kalınlığının performans üzerinde önemli etkileri vardır. İçi hafif beton ile doldurulmuş çelik tüp kolonların performanslarını araştırmak için 6 adet donatısız hafif beton doldurulmuş ve 12 adet donatılı hafif beton doldurulmuş çelik tüp kolon olmak üzere toplam 18 adet numune basınç yükleri altında test edilmiştir. Deney numunelerinde kullanılan parametreler çelik tüpün kalınlığı ve akma mukavemeti, narinlik oranı ve çelik donatı çaplarıdır. Deney sonuçları donatılı hafif beton içeren deney numunelerinin yük taşıma kapasitelerinin, kapasite sonrası davranışının ve sünekliğinin donatışız hafif beton doldurulmuş kolonlara göre çok daha iyi olduğunu göstermiştir. Tüp kalınlığındaki artış rijitliğin, sünekliğin, sargı etkisinin ve tokluğun artmasını sağlamıştır. Donatılı hafif beton doldurulmuş kolonlar, küçük L/D oranlarında kapasitede ve sargı etkisinde artışlar göstermiştir. Ayrıca, deneyler sonucu elde edilen kolon kapasiteleri AISC -360-16 ve EC4 tasarım şartnameleri hesapları ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalar EC4 kapasite hesaplarının AISC 360-10 hesaplarına göre daha iyi sonuçlar verdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Together the merits of CFST columns, inclusive high restrained to concrete, improve the buckling for steel tube, high compressive and bending strength, enhancement of fire and earthquake performance and quick construction, thus, save time and cost, RLWCFST columns are used in structural applications with higher strength/weight ratio and minimize in column size thus reduce self weight. Factors, such as the concrete core condition, the slenderness and the steel tube wall thickness, have a considerable impact on the performance of LWCFST columns, especially in the behaviour after yield.To survey the compression conductof the steel tube infill with reinforced lightweight concrete columns (RLWCFST), 18 specimens, including 6 LWCFT and 12 RLWCFST, were tested under concentric loading. The parameters which are considered include:: steel tube yield strength and thickness, slenderness ratios, reinforcing bar diameter. The experimental results show that a RLWCFST column has excellent load bearing capacity, post-peak behaviour and load deformation characteristics, with high ductility than LWCFST. Increment in tube thickness led to higher stiffness, ductility, confinement effect and toughness.RLWCFST columns show an increment in load capacity and confinement with reduces of L/D ratio. The measured ultimate load of the specimens is compared with identical values achieved by two international codes (AISC 360-16 and EC4-1994). It shows a good foretelling of EC4 and a conservative estimation of AISC.