İslahiye ilçesi (Gaziantep) örümcek faunası sistematiği ve ekolojisi
The spider fauna, systematic and ecology of the Islahiye district (Gaziantep)
  1. Tez No: 490106
  2. Yazar: MURAT CEYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİLE AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
2014-2016 yıllarının Nisan-Ekim döneminde gerçekleştirilen bu çalışmada, İslahiye (Gaziantep) ilçesinin örümcek örnekleri toplanmıştır. Çalışma sonucunda, bölgede 18 familya ve 15 cinse ait 23 tür tespit edilmiştir. Türler faunastik, ekolojik ve sistematik açıdan incelenmiştir. Araştırma alanının konumu ve örümcek faunası ile ilgili önceki bilgiler belirtilmiş ve toplama metodları açıklanmıştır. Çalışma alanından kayıt edilen her taksonun tanımı yapılmış, teşhis anahtarı hazırlanmış ve ilgili şekiller gösterilmiştir. Ayrıca her bir türün taksonomik referansı, sinonimleri, habitatı, ekolojisi, Türkiye'deki ve Dünyadaki dağılışı ile incelenen materyalin toplama bilgileri verilmiştir. Ayrıca 3 tür (Pterotricha pseudoparasyriaca, Pardosa occidentalis veAlopecosa pinetorum) Türkiye için yeni kayıt olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study which was performed in the term of April-October between 2014 and 2016, spider specimens were collected from Islahiye district (Gaziantep). 23 spider species belonging to 15 genus and 18 families were established in the region. The species were investigated in point of fauna, ecology and systematics. Previous data on the location and spider fauna of the research area were determined, and the collection methods were explained. The description of each taxa recorded from the study area was made, the identification keys were prepared, and the related figures were shown. In addition, taxonomic reference, synonyms, habitat, ecology, distribution in Turkey and the World, collection data on examined material for each species were given. Also 3 species, Pterotricha pseudoparasyriaca, Pardosa occidentalis and Alopecosa pinetorum, are new records from Turkey.