Nohut ascochyta yanıklığı etmeni Didymella rabiei'nin filogenetik analizleri
Phylogenetic analyses of chickpea ascochyta blight agent Didymella rabiei
- Tez No: 490107
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN CAN, DR. FEYZA NUR KAFADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ülkemizin önemli bir tarımsal ekonomik gelir kaynağı olan nohutta verim ve kaliteyi sınırlandıran Ascochyta yanıklığı etmeni Didymella rabiei'nin populasyon karakterizasyonu önem arz etmektedir. Bu çalışmada, nohut yetiştiriciliği yapılan alanlardan elde edilmiş olan farklı virülenslik seviyesine sahip (Patotip I, Patotip II, Patotip III, Patotip IV ve düşük virület) toplamda 50 adet D. rabiei izolatında, 15 adet RAPD ve 9 adet ISSR primeri kullanılarak genetik çeşitliliğin belirlenmesi amaçlanmıştır. RAPD ve ISSR markırlarından tekrarlanabilir nitelikte bant profili toplamda 8 adet primer ile sağlanmıştır. RAPD primerlerinden 1 adet, ISSR primerlerinden 3 adet olmak üzere toplamda 4 adet markırda polimorfik bant profili elde edilmiştir. Kullanılan markır sistemleri ile D. rabiei izolatlarının patotipleri, coğrafik dağılımı ve eşleşme tipi arasında korelasyon saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Population characterization of Didymella rabiei, the Ascochyta blight agent has importance since the disease cause yield and quality loss in chickpea that is an economically important crop plant in our country. This study investigated genetic variance of 50 D. rabiei isolates collected from chickpea growing areas that consisted of different virulence levels (Pathotype I, Pathotype II, Pathotype III, Pathotype IV and low virulence) with 15 RAPD and 9 ISSR markers. Repeatable band profiles were obtained with 8 RAPD and ISSR markers. A total of 4 markers generated polymorphic profile belonging to RAPD (1 primer) and ISSR (3 primers). No correlation was observed among marker systems and pathotypes, geographic distribution and mating type groups of the D. rabiei isolates.