Relationship of serum visfatin level and disease activity in rheumatoid arthritis patients
Romatoid artritli hastalarda serum visfatin düzeyinin hastalık aktivitesi ile ilişkisi
- Tez No: 490105
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ALİ AYDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, romatoid artritli hastalarda visfat serum düzeylerinin etkisini araştırmak ve romatoid artritli hastalarda serum Visfatin düzeylerinin korelasyonunu araştırmak amacıyla yapılmıştır. 35 Romatoid artrit hastasında yaptığımız bu çalışmamızda, çalışma 30 bayan ve 5 erkek üzerinde yapılmıştır, bu da Romatoid Artrit hastalığının (RA) kadınları erkeklerden daha fazla etkilediğini gösterir. Kontrol vakalarının sonuçları ile kıyaslanınca Visfatin serum düzeylerinin RA hastalarında çok daha fazla olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, şiddetli hastalık aktivitesi için visfatin aralığı 7- 56 olan hastalık aktivitesinin artmasıyla birlikte visfat serumunun yüzdesi artar ve bu seviyeler en yüksek düzeyler olarak kaydedildi. Hem RA hastalarında hem de kontrol grubunda visfatin serum seviyesini ölçmek için Visfatin ELISA Kiti kullanıldı. RA hastalarında, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha yüksek visfatin ortalaması görüldü. Ayrıca, visfatinin serum seviyesi vücut kitle indeksi ile istatistiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon gösterdi. Hastalık aktivitesi ile ESR arasında net bir ilişki vardı. ESR'nin yüksek olduğu yerlerde hastalık aktivitesi yüksekti. ESR'nin yüksek olduğu her yerde hastanın şiddetli inflamasyonu vardır. Visfatin ile ESR arasında anlamlı bir korelasyon bulunmaktadır. Ayrıca, romatoid faktör (RF) ile korelasyon mevcuttur ve aynı şekilde ALT testi için de. Korelasyon da hastalık süresini içermeye devam ediyor. Hastalık aktivitesinin ESR, Visfatin ve hastalık süresi ile doğrudan bağlantısı vardır. Ayrıca, hastalık aktivite skorunun P- değeri istatistiksel olarak kayda değer olduğunu ve yaş ve RF ile anlamlı korelasyona sahip olduğunu göstermektedir. Anahtar Kelime: Visfatin, Romatoid artrit, inflamasyon, Hastalık Aktivitesi, Visfatin Seviyesi.
Özet (Çeviri)
This study was set to investigate the effect of visfatin serum levels in rheumatoid arthritis patients, and to find correlation of serum Visfatin levels in rheumatoid arthritis patients with disease activity. In the present study that we did on 35 Rheumatoid arthritis patients, the patients study area contain 30 females and 5 males, this indicates that Rheumatoid arthritis disease (RA) Infects the females by a larger percentage than the males, the Visfatin serum levels were much higher with the RA patients compared with the result of control cases. As well, the percentage of visfatin serum increases with the increase of the disease activity where visfatin range was between 7-56 for the severe disease activity and these levels were the highest levels has been recorded it. Visfatin ELISA Kit was used to measure visfatin serum level in both RA patients and controls group. RA patients showed statistically significant higher mean of visfatin serum level than control groups. Also, visfatin serum level showed a statistically significant positive correlation with body mass index. There was a clear relationship between the disease activity and the ESR. Wherever the ESR was high the disease activity was high. Wherever the ESR was high Whenever the patient is in severe inflammation. significant correlation between the visfatin and the ESR. Also, correlation with the rheumatoid factor (RF) and likewise for the ALT test. the correlation continues to include the disease duration too. Disease activity have direct link with ESR, Visfatin and disease duration. Also, the P-value of disease activity score shows it is statistically significant and it have correlation significantly with the age and RF. Keyword: Visfatin, Rheumatoid arthritis, inflammation, Disease Activity, Visfatin Level.