Akşamsefasının (Mirabilis jalapa L.) büyüme ve mineral madde içeriğine kurşun uygulamalarının etkileri
Effects of lead application on growth and nutrient accumulations in four o'clocks (Mirabilis jalapa L.)
- Tez No: 490111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN DOĞAN, YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, Pb uygulamalarının M. jalapa'da mineral nutrient (K, Ca, Mg, Fe, Zn, Cu ve Mn) alınımı ile Pb'nin büyüme üzerindeki etkileri araştırılmıştır. M. jalapa fidelerine Pb'nin 0, 10, 100 ve 1000 mg/L'lik derişimleri uygulanmıştır. Bitki tarafından alınan Pb, eşit olamayan şekilde organlar arasında dağılım göstermiştir. Bitki organları karşılaştırıldığında, en fazla Pb köklerde biriktiği belirlenmiştir. Kurşun uygulaması bitkinin büyüme ve gelişmesini olumsuz şekilde etkilemiştir. Bitkinin Fe, Zn, Mn ve Mg içerikleri Pb etkisinde genelde azalamalar göstermiştir. Köklerin Cu içeriği 10 ve 100 mg/L Pb etkisinde önemsiz değişim göstermiş iken, 1000 mg/L Pb derişiminde önemli düzeyde azalmıştır. Gövdelerin Cu içeriği Pb uygulamaları ile birlikte artmış; fakat yapraklarda ise azaldığı belirlenmiştir. Kök ve yapraklarının Ca içeriği Pb etkisinde azalmıştır. Gövdelerin Ca içeri ise 100 mg/L Pb etkisinde artmış iken 1000 mg/L Pb derişiminde ise azalmıştır. Bitki organlarının K içeriği Pb'den farklı şekilde etkilenmiştir. Sonuç olarak, Pb toksisitesi, besin elementlerinin alımını ve translokasyonunu bozmuş ve besin dengesizliğini indüklemiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, effects of Pb application on the accumulation of nutrients (K, Ca, Mg, Fe, Zn, Cu and Mn) and its effects on the growth in M. jalapa were investigated. M. jalapa seedlings were treated with 0, 10, 100 and 1000 mg/L Pb concentrations. Absorbed Pb were not uniformly distributed throughout the plant. Among plant parts, higher Pb accumulation capability determined in roots compared to stems and leaves, exception of 10 mg/L Pb concentration. Growth and development of M. jalapa were adversely affected by Pb toxicity. In general, contents of Fe, Zn, Mn and Mg were decreased by Pb. In roots, Cu contents changed insignificatly at 10 and 100 mg/L concentrations, but decreased significantly at 1000 mg/L concentration. Despite the fact that Cu contents were rised with Pb applications in stems, the content decreased with increasing Pb concentrations in leveas. In root and leaves, Ca contents were decreased. Moreover Ca content in stems was increased in 100 mg/L Pb concentration, then decreased in 1000 mg/L Pb concentration. K contents in all plant parts were differently affected by Pb. As a results, Pb toxicity disturbed the uptake and translocation of nutrients and induced its nutrient imbalance.