Rosa canina ve Lycium barbarum bitki özütlerinin DNA koruyucu aktivitelerinin ve Stenotrophomonas maltophilia üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of DNA protective activities and effect on Stenotrophomonas maltophilia of Rosa canina and Lycium barbarum plant extracts
- Tez No: 490112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 6766
Özet
Rosaceae familyası 3.000 – 4.000 türü içeren büyük bir bitki familyasıdır. Rosaceae cinsi 4 alt familyaya ayrılır: Amygdaloideae, Maloideae, Rosoideae ve Spiraeoideae. Solanaceae familyasının üyeleri ise yaklaşık 90 cins ve 2500 tür bulundurmaktadır. Halk arasında Rosa canina kuşburnu olarak bilinirken, Lycium barbarum ise goji berry olarak kullanılmaktadır. Rosa canina besleyici özelliğinden ve C vitamini bakımından zengin olmasından dolayı tüketilmektedir. Lycium barbarum ise zayıflama çayı olarak ve tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Rosa canina ve Lycium barbarum türlerinin literatürde DNA koruyucu aktivitesine yönelik çalışma mevcut değildir. Rosa canina ve Lycium barbarum bitkilerinin metanol özütleri hazırlanmıştır. Bu özütlerin Stenotrophomonas maltophilia bakterisine karşı antimikrobiyal etkileri ve DNA koruyucu aktiviteleri çalışılmıştır. Antimikrobiyal aktivite iki farklı parametre olan MIK (Minimum İnhibisyon Konsantrasyonu) ve Disk Difüzyon yöntemiyle çalışılmıştır. DNA koruyucu aktivite pBR322 plazmid DNA'sı ile H2O2 ve UV-C kullanılarak çalışılmıştır. Antimikrobiyal açıdan her iki parametrede de özütler aktivite göstermezken, DNA koruyucu aktivite bakımından oldukça yüksek aktivite gösterdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rosaceae family is a large plant family with 3,000 - 4,000 species. The genus Rosaceae is divided into four subfamilies: Amygdaloideae, Maloideae, Rosoideae and Spiraeoideae. Members of the Solanaceae family include about 90 genera and 2500 species. While Rosa canina is known as rose hip, Lycium barbarum is used as goji berry. Rosa canina is consumed because of its nutritional nature and rich in vitamin C. Lycium barbarum is used as a slimming tea and for therapeutic purposes. There is nostudy of DNA-protective activity of Rosa canina and Lycium barbarum species in the literature. Methanol extracts of Rosa canina and Lycium barbarum plants were prepared. Antimicrobial effects of these extracts against Stenotrophomonas maltophilia bacteria and DNA protective activitiy were studied. The antimicrobial activity was tested with MIC and Disk Diffusion method. DNA-protecting activity was studied using H2O2 and UV-C using pBR322 plasmid DNA. Interms of antimicrobial, the extracts did not show activity in both parameters, but they showed a high activity in terms of DNA protective activity