Bal kabağı (Cucurbita moschata) kabuğu ile Cu+2 arıtımının adsorpsiyon kinetiği
Adsorption kinetics of copper arrangement with honeysuckle shell (Cucurbita moschata)
- Tez No: 490110
- Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER ÇELEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
KOH ön işlenmiş Cucurbita moschata ile bakır metalinin arıtımında adsorpsiyon ka-pasitesinin belirlenmesi araştırılmıştır. KOH ön işlenmiş C. moschata ile bakır gideri-minde başlangıç pH değerinin, sıcaklığın, başlangıç metal konsantrasyonunun ve etki-leşim zamanının etkileri çalışılmıştır. FTIR-ATR ve SEM ile adsorbentin karakterizas-yonu yapılmıştır. Adsropsiyon işlemi 0,5 g/L adsorbent miktarında ve pH 6'da des-teklenmiştir. Sıcaklığın artışı ile adsorpsiyon düzeyinde artış gözlenmiştir ve süreç ekzotermiktir. Başlangıç metal miktarının artması ile adsorpsiyon kapasitesi önemli ölçüde artmıştır. Çalışmada, adsorpsiyon işlemi etkileşim zamanının ilk 10 dakikasın-da büyük ölçüde tamamlanmıştır ve 30 dakikada sabitlenmiştir. Pseudo ikinci derece ve Logistik kinetik modelleri deneysel verilere uygulanmıştır. Logistik modelin, elde edilen adsorpsiyon verilerini mükemmel bir şekilde tanımladığı görülmüştür. Denge modellemesi için Langmuir ve Freundlich izotermleri kullanılmıştır. Korelasyon kat-sayıları (R2) ve toplam hataların karesi (SSE) değerleri doğrultusunda, Langmuir den-ge modelinin C. moschata ile bakır adsorpsiyonunu açıklamak için uygun olduğu gö-rülmüştür. C. moschata ile 473,37 mg g-1 maksimum bakır arıtım kapasitesi elde edil-miştir. Sonuçlar, çevre ile dost bir işlem olan bakır arıtımında KOH ön işlenmiş C. moschata'nın yüksek bir potansiyele sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Adsorption of copper by KOH pretreated Cucurbita moschata was investigated to determine copper removal capacity. Adsorption of copper ions on KOH pretreated C. moschata was studied as a function of initial pH regimes, temperature, initial metal concentration and contact time. Characterization of the adsorbent was confirmed by FTIR-ATR and SEM spectrum. Adsorption process was supported at 0.5 g/L adsor-bent dose and at pH 6. Adsorption value was found to increase with increase tempe-rature, thereby indicating the process was endothermic. The adsorption capacity of metal ions was significantly increased with increasing initial metal concentration. The experiments showed that metal ions adsorbed in first 10 minutes and adsorption equilibrium was attained in 30 minutes. Pseudo-second order and Logistic kinetic models were applied to the experimental data. Logistic was the best model to descri-be experimental kinetic data. Langmuir and Freundlich isotherms were used in the present study. According to values of correlation coefficient (R2) and sum of squares errors (SSE), the Langmuir model was more appropriate to describe the adsorption of copper ions on pretreated C. moschata The maximum adsorption capacity of Cu+2 was determined as 473,37 mg g-1 Results indicated that KOH pretreated C. moschata had a great potential for removing of copper as an eco-friendly process.