Remote monitored non-invasive photoplethysmography
Uzaktan izlenen invazif olmayan fotopletismografi
  1. Tez No: 490123
  2. Yazar: MEHMET MERKEPÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN DOĞRU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Fotopletismografi, mikrovasküler doku içerisindeki kan akış değişikliğini belirlemede kullanılan optik ölçme teknikleri arasında kullanılan en düşük ücretli ve en kolay olanıdır. Fotopletismografi genellikle deri yüzeyindeki kandaki oksijen seviyesinin ve kalp atış hızının belirlenmesi gibi çok önemli ve hayati parametrelerin belirlenmesi için oldukça sık olarak kullanılmaktadır. Fotopletismografik dalga şekli medikal alanlarda kandaki oksijen seviyesinin belirlenmesi, kalp atış hızının belirlenmesi periferikvasküler hastalıkların belirlenmesi gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Fotopletismografi sinyali iki dalga şekli içermektedir. Bunların ilki AC dalga şekli ve ikincisi ise DC dalga şeklidir. AC kısım kalp her atım yaptığında kan hacmindeki (yoğunluğundaki) değişim bilgilerinden oluşur. Yani fotopletismografik sinyalin AC kısmındaki bilgilerden kişinin kalp atış hızına ilişkin bilgiye ulaşılabilir. DC kısım solunum, sempatik sinir sistemi aktiviteleri ve termoregülasyon gibi kısımlara atfedilen düşük frekanslı bileşenlerden oluşmaktadır. Ayrıca fotopletismografik sinyalin kardiyovasküler sistem hakkında çok önemli ve değerli bilgiler içerdiği bilinmektedir. Bu tezin amacı invazif olmayan ve fotopletismografik sinyal kullanarak uzaktan izlenebilen bir sistem oluşturmaktır. Bunu gerçekleştirmek için, kandaki oksijen seviyesi ve kalp atış hızını gibi iki hayati parametreyi ölçebilen bir devre dizayn edildi ve gerçekleştirildi. Son olarak bu cihaz ile yapılan ölçümler gerçek değerleri ile karşılaştırıldı ve çok yakın sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
Photoplethysmography (PPG) is a very easy and low-price method among the optical measurements techniques which can be used to determine blood volume changes in the microvascular of tissue. It is generally used for determining the important parameters such as heart beat and oxygen level of bloods at the skin surface. The PPG waveform has been used in a vast range of medical devices for measuring oxygen saturation, blood pressure and also detecting peripheral vascular disease.The PPG signal involves two waveforms. First one is AC waveform and second one is DC waveform. AC part consists of the change in the blood volume with each heart beat. DC part consists ofvarious lower frequency components attributed to respiration, sympathetic nervous system activity and thermoregulation.PPG signal are usually accepted providing valuable information about the cardiovascular system. This thesis is prepared for an investigation of non-invasive remote pulse oximetry and photoplethysmography.A device is designed to determine two photoplethysmograph(PPG) signals which are blood oxygen saturation level and blood pressure. Finally, obtained results are compared real values and very close results are observed.