Modeling and simulation of Bazyan Gas Power Plant
Bazyan Doğal Gaz Güç Santrali'nin modellemesi ve benzetimi
  1. Tez No: 490124
  2. Yazar: KAMERAN KAMAL SALMAN AL DALWI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. AHMET METE VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezin amacı Bazyan Doğal Gaz Güç Santralinin (BGPP) modellemesini ve benzetim çalışmasını yapmaktır. Dünyanın gelişen bölgelerindeki enerji talebi son yıllarda belirgin bir artış göstermiştir. Bundan dolayı, yüksek verim, belirgin güç çıkışı, düşük çevre kirlilik emisyonu ve mevcut yakıtların muhtemel kullanımları için düşük işletme ve bakım maliyetlerine sahip güç üretim santrallerini kullanmak önemlidir. Endüstriyel gaz tribünleri güç üretimi için kurulu teknolojilerden bir tanesidir. Güç tedarik sistemleri enerji system elemanlarının kesin modellerine ihtiyaç duyar. Uyarıcı, hız control ve gaz tribünü üretim ünitelerinin önemli bileşenleridir. İlk olarak tribünün her bir parçası bir transfer fonksiyonu ile tanımlanmış ve daha sonra ise blok model oluşturulmuştur. Tribüne ek olarak, güç sistemi dengeleyicisi (PSS2B)'ne sahip IEEE AC7B tipi uyartım sistemi, senkron jeneratör ve bir transformatör benzetim çalışmalarında dikkate alınmıştır. Bu model daha sonra BGPP üreticilerinin veri listelerinden alınmış gerçek veriler kullanılarak Irakta yeni inşa edilmiş BGPP'ye uyarlanmıştır. Benzetim için istasyon bir yüke bağlanmıştır. Benzetim çalışmaları küçük sinyal bozucuları altında uygulanmıştır. Örneğin, birim-adım denetleyici değişikliği ve bununla birlikte toprak arızası ve üç-faz arıza gibi büyük bozucu şartlar. Her adımda rotor açısı, ivmelenen güç, bağlantı gerilimi ve rotor hızı gibi farklı sistem değişkenleri kaydedilmiş ve çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the modeling and simulation of the Bazyan gas power plant (BGPP). The demand for energy in the developing regions of the world has shown a clear increase in the recent past. Therefore, it is important to use power generations that have high efficiency and specific power output, low pollutant emissions and low operating and maintenance costs for possible use of available fuels. Industrial gas turbines are one of the established technologies for power generation. Power supply systems require the exact models of energy system elements. Exciter, speed control and gas turbine are important components of the production units. First, each part of the turbine is described by its transfer function, and then the block model is thoroughly built. In addition to the turbine, the IEEE AC7B excitation system with an Power system stabilizer (PSS2B), a synchronous generator and a transformer are considered in simulation studies. This model is then adapted to the newly installed gas power plant in the north of Iraq, called Bazyan Gas Power Plant (BGPP), using real data from the data sheets of the BGPP manufacturers. For the simulation, the station is connected to a load. Simulation studies are carried out under small signal disturbances, For example, a unit-step controller change, as well as large disturbing conditions such as ground fault and three phase faults. In each step, various system variables such as rotor angle, acceleration power, connection voltage and rotor speed are recorded and plotted.