Atık floresan lambalardan cıva geri kazanımı
Recovery of mercury from waste florescent lamps
- Tez No: 490134
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İRFAN YEŞİLNACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Her yıl binlerce yeni floresan lamba takıldığında, neredeyse aynı sayıda lamba çöpe atılmaktadır ve her geçen gün, bu lambaların bertaraf işlemleri için sorular artmaktadır. Yüksek nüfusumuz da göz önüne alındığında, ülkemizin çok miktarda floresan lamba tüketen ülkeler arasında bulunduğunu söylemek mümkündür. Yapılan araştırmalara göre, tüketim sonrası atık floresan lambaların çoğu düzensiz ya da düzenli depolama alanlarına gönderilmektedir. Oysa atılan lambalar cıva içerdiği için, Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği'ne göre tehlikeli atık sınıfına girmekte ve bu yönetmeliğin gereklerine göre tehlikeli atıklar için tasarlanmış tesislerde işlem görmeleri gerekmektedir. Tüketilen farklı tip floresan lambaların tamamı ithal edildiğini ve bu ürünlerin kullanımı ile tehlikeli atık oluşturduğumuzu düşündüğümüzde, kendi paramızla kendi ülkemizi kirlettiğimiz gerçeği ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde yürürlükte olan“Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik”ve“Elektrikli ve Elektronik Eşyalarda Bazı Zararlı Maddelerin Kullanımının Sınırlandırılmasına Dair Yönetmelik”maddeleri uyarınca, atık floresan lambaları geri kazanmak zorunda olduğumuz anlaşılmaktadır. Floresan lambaların geri kazanımında amaç hem tehlikeli atıkların uygun şekilde uzaklaştırılması hem de kaynakların (cam, metal, fosfor tozu vb.) ekonomik anlamda tekrar kullanımıdır.
Özet (Çeviri)
Every year thousands of new fluorescent lamp is mounted, almost the same numbers of lamps are disposed of. Furthermore, the questions are increasing regarding to disposal procedures for the waste fluorescent lamps. Considering the high level of population, it's possible to denote that our country is among the countries consuming large amounts of fluorescent lamps. Because these lamps contain mercury, the disposal or recovery operations should be performed in special designed plants according to Hazardous Waste Regulation. Whereas, preliminary opinions show that waste fluorescent lamps are mostly landfilling or transmitted to uncontrolled disposal sites. Consequently, it can be evidently realized that pollution occurs with our own money, considering the all types of fluorescent lamps are imported from other countries. It's appeared to have to recover the waste fluorescent lamps according to existing national regulations of“General Waste Management”and“The Restriction of The Use of Certain Hazardous in Electrical and Electronic Equipment”. Herein, the main purpose of recovery is both on proper removal of hazardous wastes and the reuse of other sources (metal, glass, phosphorous powder, etc.) in an economical aspect.