Sütten kesimden önce kaba yemli veya kaba yemsiz beslemenin buzağılarda büyüme performansına etkileri
Determining effect of with or without roughage feeding on growth performance of calves before weaning stage
  1. Tez No: 490133
  2. Yazar: ÇAĞLAR ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmada, tam yağlı süt ve süt ikame yemi ile beslenen buzağılarda kaba yemli ve kaba yemsiz beslemenin sütten kesim dönemine kadar buzağı performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma boyunca her grupta 10 buzağı olmak üzere toplam 4 grup oluşturulmuştur. Her grup kendi içerisinde 5 erkek 5 dişi olmak üzere olarak ayrılmıştır. Doğumdan sonra ilk üç gün kolostrum tüketen buzağılar, 4. günden itibaren sıvı yem olarak tam yağlı süt veya özel bir firmanın yurtdışından ithal ettiği süt ikame yemini (%21 ham protein, %14 ham yağ, %12.5 kuru madde oranında) 4. ve 51. günler arası günde iki öğünde toplam 4 litre tüketmişlerdir. 51. günden itibaren süt kademeli olarak azaltılarak 60. günde sütten kesim işlemi gerçekleştirilmiştir. Buzağı başlangıç yemi ve kaba yem tüketen gruplar kaba yem olarak yonca kuru otunu serbest olarak tüketmişlerdir. 4. günden itibaren su temiz ve serbest olarak sunulmuştur. Kaba yem tüketimleri ve buzağı başlangıç yemi tüketimleri günlük olarak tartılarak kayıt altına alınmıştır. Canlı ağırlıkları 4. günden itibaren 14 günde bir olarak tartılmış olup, cidago yüksekliği, göğüs çevresi ve vücut uzunluğu deneme başı (4. gün) ve deneme sonunda (60. gün) ölçümü yapılmıştır. Araştırma sonucunda, cinsiyet etkisi ve kaba yem tüketim farklılığının ortalama canlı ağırlık artışı üzerinde bir etkisinin olmadığı (P>0.05), sıvı yem çeşidi tüketim farklılığının ortalama canlı ağırlık artışı üzerinde istatistiksel olarak önemli olduğu (P=0.037) gözlenmiştir. Cinsiyet etkisinin, sıvı yem çeşidi tüketim farklılığının ve kaba yem tüketim farklılığının ortalama buzağı başlangıç yemi tüketimi üzerinde istatistiksel olarak önemsiz olduğu (P>0.05) gözlenmiştir. Cinsiyet etkisinin ve sıvı yem çeşidi tüketim farklılığının kaba yem tüketimi üzerinde bir etkisinin olmadığı (P>0.05) gözlenmiştir. Cidago yüksekliği, vücut uzunluğu ve göğüs çevresi ölçüm artışlarında cinsiyet etkisinin, sıvı yem çeşidi tüketim farklılığının ve kaba yem tüketim farklılığının bir etkisi olmadığı (P>0.05) tespit edilmiştir. Sıvı yem çeşidinin besleme maliyeti üzerine etkisi istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (P=0.0001). Ancak cinsiyet etkisinin, sıvı yem tüketim farklılığının ve kaba yem tüketiminin 1 kg canlı ağırlık artışı için besleme maliyeti üzerine etkisi istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur (P>0.05). ANAHTAR KELİMELER: Buzağı, tam yağlı süt, süt ikame yemi, kaba yem, buzağı performansı
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine effect of with or without roughage feeding on growth performance of calves fed with whole milk (WM) or milk replacer (MR) before weaning stage. Four treatment groups containing 10 calves with equal gender (5 male and 5 female for each were used during growth study. Calves started to consume liquid feed at day 4th following birth and 3 day colostrum feeding. Milk replacer containing 21% crude protein and 14% crude fat was provided from commercial firm and WM or MR (12.5% DM/L) according to treatments were fed 4 L a day through day 4 th and day 51th of study. Weaning of calves was done gradually with decreasing liquid feed consumption from day 51th to 60th of growth trial. Calf starter and alfalfa hay were offered as an ad libitum base. Calves also started to consume fresh and clean at 4th day of trial with an ad libitum base. Calf starter and hay consumption were recorded daily. Live weight, wither height, heart girth and body length were measured with 14 days interval during trial. Effects of gender and hay consumption did not affect average daily gain of calves (P>0.05).However, Liquid feed type (WM vs MR) affected average daily gain of calves (P=0.037). Hay consumption of calves was not affected by gender (male vs female) or liquid feed type (WM vs MR) (P>0.05). Intake of calf starter was not changed according any factor examined in this study (P>0.05). Wither height, heart girth and body length similarly were not affected by any factor (P>0.05). Liquid feed type had a significant effect on feeding cost (P=0.0001) but other factors did not have significant effect on feeding cost (P>0.05). KEY WORDS: Calves, whole milk, milk replacer, hay, calf performance.