Integrative clustering approaches for cancer subtype discovery
Bütünleyici kümeleme algoritmaları ile kanser altgruplarının tespiti
  1. Tez No: 490137
  2. Yazar: TUNDE WAHAB ADERINWALE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLAL KAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyoistatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Biostatistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kanser heterojen bir hastalık oldugu icin kanser altgruplarının bulunması kisiye ozgu tedavi ve terapilerin gelistirilmesi icin kritik onem tasımaktadır. Son zamanlarda hız kazanan kanser genom projeleri binlerce kanser hastası icin bircok tipte genomik veri uretmektedir. Bu farklı tipteki verileri aynı anda dikkate alarak var olan tamamlayıcı bilgilerden faydalanmak kanser altgruplarının bulunmasında avantaj saglayabilir. Tezin ilk kısmında, ¸cok-tipli kernel k-ortalama algoritmasıyla üç farklı veri tipini (gen ifadesi, DNA metilasyon,miRNA ifadesi) entegre ettik ve iki farklı kanser verisinde uyguladık. Farklı veri tiplerinden elde edilen kernel matrislerini ogrenilen agırlıklarla birlestirmenin,bu kernelleri es oranlarla birlestirmekten ya da veri tiplerini bagımsız olarak kullanmaktan daha iyi sonuc verdigini gozlemledik. Ayrıca, elde edilen sonuçların deneylerin buyuk cogunlugunda var olan yontemlerden daha iyi sonuclar verdigini gosterdik. Elde edilen kumelerin biyolojik anlamlılıgını gostermek amacıyla Kaplan-Meier analizini uyguladıgımızda kumelerin istatistiksel olarak farklı sagkalım profilleri gosterdigini gozlemledik. Tezin ikinci kısmında genomik verilerin ¸cok-boyutluluk problemini hedefleyerek var olan bir seyrek k-ortalama algoritmasını cok-tipli verilere uygulanacak sekilde gelistirdik. Gelistirilen yontemde hem oznitelikler icin hem de veri tipleri icin agırlıklar ogrenilmekte, boylece tamamlayıcı kumeleme ve oznitelik secimi aynı anda gerceklestirilebilmektedir. Yaptıgımız deneylerin buyuk cogunlugunda oznitelik seciminin diger yontemlerden daha iyi sonuc verdigini gozlemledik. Sonuc olarak, her iki kısımdan elde edilen sonuclar dusunuldugunde, farklı genomik veri tiplerinin birlestirilmesinin ve buna ek olarak oznitelik seciminin uygulanması ile elde edilen altgrupların var olan altgruplara gore daha iyi oldugunu gosterdik.
Özet (Çeviri)
Cancer is a heterogeneous disease and identification of cancer subtypes is critical for personalized treatment and drug development. Recently, cancer genome projects have produced multiple types of high-throughput data for thousands of cancer patients. Exploiting the complementary information between different data types can improve finding subtypes. In the first part of this thesis, we apply multi-view kernel k-means to integrate multiple genomic datasets (i.e.,gene expression, DNA methylation and miRNA expression) on two cancer datasets. We show that combining kernels (i.e., that correspond to different views) with learned weights give better clusters compared to combining the kernels uniformly or using each data set independently. We also demonstrate an improved performance compared to existing models that integrate the same data types. In terms of biological significance, Kaplan-Meier analysis shows that our discovered clusters have distinct survival profiles with statistically significant log-rank test p-values. In the second part, we target the high dimensionality problem of genomic datasets by extending a single-view sparse k-means framework to multi-view setting. This extension allows us to perform integrative clustering and feature selection simultaneously by learning both feature weights and view weights. We confirm that performing feature selection improves the clusters for the majority of the datasets. Altogether, our results indicate that integration of multiple genomic characterizations and the application of feature selection enable the discovery of subtypes that improve over current patient stratifications.