Etlik piliç rasyonlarına farklı miktarlarda ilave edilen fesleğen (Ocimum Basilicum spp.) bitkisinin performans, karkas özellikleri ve biyokimyasal parametreler üzerine etkileri
The effects of different amounts of additive dried basil (Ocimum Basilicum spp.) to broiler diets on performance, carcass characteristics and biochemical parameters
- Tez No: 490138
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışma, etlik piliç rasyonlarına farklı miktarlarda kuru yaprak şeklinde ilave edilen fesleğen (Ocimum Basilicum spp.) yapraklarının performans, karkas özellikleri ve kan parametreleri ile oksidatif stres üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Denemede 60 adet Ross-308 ırkı etlik piliç civcivi kullanılmış ve çalışma 42 gün sürmüştür. Kontrol ve 3 farklı fesleğen dozu (%1, %2, %3) deneme rasyonlarını oluşturmuştur. 0-6 haftalık dönemde canlı ağırlık, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranı bakımından gruplar arasında önemli bir fark görülmemiştir.Kontrol ile fesleğen dozları arasında karkas, karaciğer, taşlık, pankreas ve abdominal yağ ağırlıkları bakımından önemli bir fark bulunmamıştır. Fakat kalp ağırlığı bakımından gruplar arasında önemli (P %2> %1= %3 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of dried basil (Ocimum basilicum) leaves added to different chick rations on performance, carcass characteristics and blood parameters. In the experiment, 60 Ross-308 chick of broiler were used and the study lasted 42 days. Control and tree different basil doses (1%, 2%, 3%) constitute the experimental groups. There was no significant difference between the groups in terms of live weight, feed consumption and feed utilization in the 0-6 weeks period.