Çeşitli çevresel örneklerden biyosürfaktan üreten bakterilerin izolasyonu ve moleküler identifikasyonu
Isolation and molecular identification of biosurfactant producing bacteria from various environmental samples
  1. Tez No: 490136
  2. Yazar: ÖZGÜR SALAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Petrol türevleriyle kontamine olan toprak örnekleri Şanlıurfa il sınırları içerisinde bulunan bazı otomobil tamirhanelerinden toplanılarak biyosürfaktan üreten bakterilerin elde edilmesi için izolasyona tabi tutulmuştur. Toplam 107 bakteri izolatı elde edilmiştir. İzolatların biyosürfaktan üretme yetenekleri hemoliz testi, drop collapse testi, yağ yerdeğiştirme denemesi ve parafilm M testi olmak üzere 4 farklı teknik kullanılarak test edilmiştir. Ayrıca, bakteriyal izolatlar tarafından üretilen ham biyosürfaktanların çeşitli hidrofobik bileşiklere (kerosen, dizel yağı ve n-hegzadekan) karşı emülsifikasyon indeksleri (E24) de belirlenmiştir. Biyosürfaktan üretimi açısından pozitif olarak değerlendirilen bakteriyal izolatların moleküler karakterizasyonu için genomik DNA'ları saflaştırılmış ve 16S rDNA bölgeleri PCR ile çoğaltılmıştır. Dizi analiz sonuçlarına göre; Proteus (5), Bacillus (1), Micrococcus (1), Stenotrophomonas (1), Klebsiella ve Citrobacter (1) olmak üzere 6 farklı cinsten 10 bakteri türü biyosürfaktan üretimi yapabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Soil samples contaminated with petroleum derivatives were collected from various automobile repair shops located in Şanlıurfa provinces and subjected to isolation to obtain biosurfactant-producing bacteria. A total of 107 bacterial isolates were obtained. Biosurfactant production ability of the isolates was tested using four different techniques; hemolysis test, drop collapse test, oil displacement assay and parafilm M test. In addition, the emulsification indices (E24) of crude biosurfactants produced by bacterial isolates against various hydrophobic compounds (kerosene, diesel oil and n-hexadecane) were also determined. Genomic DNAs were purified and 16S rDNA regions were amplified using PCR for molecular characterization of the bacterial isolates that gave positive results in terms of biosurfactant production. According to the sequence analysis results, 10 bacterial strains belonging to 6 different genera including Proteus (5), Bacillus (1), Micrococcus (1), Stenotrophomonas (1), Klebsiella (1) and Citrobacter (1) were capable of biosurfactant production.