Kentsel dönüşüm: Türkiye ve AB'nin uygulamaları, yasal çerçeveleri kapsamlarında karşılaştırmalı bir inceleme
A comparative study of Turkey and EU in the practices and legal contexts
  1. Tez No: 490164
  2. Yazar: ZÜLAL AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kentsel Dönüşüm, son on yılda gündeme oturan mimarlık ve şehircilik teriminin popülerleşmesine neden olmuştur. Bu terimin Türkiye'de uygulaması, yasanın birincil nesnesi olan afet riski altındaki yapı stoğunun yenilenmesi şeklinde olmuştur. Bu büyük proje kamuoyuna, yasa çıkaran politikacılar tarafından Kentsel Dönüşüm olarak sunuldu. Terim giderek toplumun bütün uygulamalar için kullandığı slogan bir isme dönüştü. Avrupa'nın tarihsel perspektifinde Kentsel Dönüşüm terimi dikkatli incelendiğinde, Türkiye'nin özgün hedefleri açısından bakıldığında aynı terim olmasına karşılık amaçları ve uygulamaları bakımından farklılıklar göstermektedir. Avrupa'da ele alınan Kentsel Dönüşüm sadece fiziki değil, nedenleri kentsel olup sonuçları sosyal içeriklidir. Türkiye'de ise salt olarak fiziki dönüşüm olarak uygulamaları sürdürülmektedir. Bu tezde Türkiye'de Kentsel Dönüşümün kavramsal ele alınışı, amaçları, süreç içindeki yönetsel bakış açıları ve uygulamaları, politika oluşturma evreleri ve yasal dayanakları ile birlikte, aynı terimin Avrupa'da farklılık oluşturan etmenleri; AB'nin dönemsel kalkınma planları, Kentsel Dönüşüm uygulamalarına yönelik araçları ve finansal kaynakları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban Renovation has made the term architecture and urbanism popular over the last decade. This application for disaster risk in terms of building stock in Turkey is the renewal of the stock structure which forms the subject of primary law. This big project was presented to the public by the lawmakers as Urban Renovation. The term has become a slogan for society's use for all its applications. In the historical perspective of Europe, when the Urban Transformation term is examined carefully, Turkey practices and aims are different although the same term. The Urban Renovation in Europe is not only physical, but also social. Only physical transformation practices in Turkey are conducted. This thesis was taken as a conceptual, administrative point of view and applications, legal basis urban renovation in Turkey. The same term is the reason for differences in Europe; The EU's periodic development plans, Urban renovation application tools and financial resources have been examined.