Bazı tehlikeli atık türlerinin ön işlem uygulamasının geri kazanıma etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of pretreating on recycling some types of hazardous waste
  1. Tez No: 490183
  2. Yazar: MUSTAFA İZLER
  3. Danışmanlar: PROF. EROL İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında, bazı tehlikeli atık türlerine ön işlem yapılarak, tehlikeli atıkların geri kazanıma etkileri incelenmiştir. Özellikle kontamine atık içerisinde bulunan %9 oranında kontamine ambalajın geri kazanımının maliyet açısından gelirinin yüksek olduğu hesaplanmıştır. Hazırlanan 5 adet reçetede, kullanılan 8 adet farklı atık türünün birbiriyle fiziksel olarak reaksiyon verme durumu incelenmiş olup, karışımların ek yakıt olarak değerlendirilmesi için gereken sonuç kalorifik değerinin 2500 kcal/kg değerinden büyük olduğu görülmüştür. Kullanılan atık türleri ile ilgili hazırlanan karışımlar sonucunda uygun reçeteler oluşturulmuş olup karışımların yakma tesislerinde ek yakıt olarak uygulanabilirliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the recovery effects of hazardous wastes have been examined by pre-processing some types of hazardous wastes. In particular, it was calculated that the revenue of the 9% contaminant package contained in the contaminant waste is high in terms of cost recovery. The physical reactions of 5 kinds of waste and 8 types of wastes used were investigated and it was seen that the result required to evaluate the mixtures as supplementary fuel was greater than the calorific value of 2500 kcal/kg. As a result of the mixture prepared for the types of wastes used, suitable prescriptions have been established and it has been determined that the mixtures can be applied as additional fuel in the incineration plants.