Istranca masifinin batı kesimlerinde (Kırklareli kuzeyi) mesozoyik-erken senozoyik tektonizması ve jeolojik evrimi
In the western part of the strandja massif (North of Kirklareli) mesozoic-early senozoic tectonism and geological evolution
  1. Tez No: 490196
  2. Yazar: SERDAR AKGÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN KORAL, YRD. DOÇ. DR. HASAN EMRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
İnceleme alanı KB Anadolu'da Istranca Masifi'nin batı kesimlerinde yer almaktadır. Çalışma alanında amfibolit fasiyesindeki Karbonifer- Alt Permiyen yaşlı metagranitik kayaçlar Variskan metamorfik temelini temsil etmektedir. Bu temel üzerinde yer alan Alt Triyas-Orta Jura yaşlı yeşilşist fasiyesindeki kayaçlar ise Istranca Masifi'nin metasedimenter istifini oluşturur. Bu iki farklı metamorfik fasiyesteki kaya grubu KD-GB doğrultulu GD'ya eğimli gerilmeli tektonik rejimi işaret eden ve kinematik veriler içeren bir makaslama zonu tarafından ayrılır. Bu tektonik hat“Batı Istranca Sıyrılma Fayı”olarak adlandırılmıştır. Makaslama zonunun hem taban bloğundaki hemde tavan bloğundaki kayaçlar Orta Triyas sonrası granitler tarafından kesilmektedir. Istranca masifi'nin batı kesimlerindeki saha gözlemleri ve analitik veriler, Istranca Masifi'nin batı kesimlerinin Orta Triyas sonrasında gerilmeli bir tektonik rejime maruz kaldığını göstermektedir. Çalışma alanında Istranca Masifi'nin güney eteklerinde ise Trakya Tersiyer Havzası'nın sedimenter çökelleri yüzeylenir. Olistostromal nitelikli alüviyal fan çökellerinden oluşan Orta Eosen yaşlı Akalan formasyonu, bu alandaki Tersiyer kaya birimlerinin başlangıcını temsil eder. Akalan formasyonu Istranca Masifi'nin metamorfik kayaçları ile KB-GD doğrultulu Batı Istranca Fay Zonu olarak adlandırılan sağ yanal atımlı faylar ile sınırlanmaktadır. Böylelikle, bölgede Orta Eosen'de yanal atım tektoniğinin etkili olduğunu ve tektonizmanın Trakya Havzası'nın Tersiyer yaşlı başlangıç çökellerinden olan Akalan formasyonunun oluşumunu denetlediği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Study area is located in the western part of the Strandja Massif, NW Anatolia. Amfibolite facies metagranitic rocks aged the Carboniferous-Lower Permian, represent the Variscan metamorphic basement in the study area. Greenshist facies rocks aged the Lower Triassic-Middle Jurassic comprise metasedimentary rocks of the Strandja Massif. These two different metamorphic phases are separated by a NE-SW trending and SE dipping shear zone exhibiting kinematic indicators of an extensional tectonic regime. This tectonic line is called“ the Western Strandja Detachment Fault”. Rocks of the footwall and hangingwall along the shear zone are cut by syn-tectonic granites of the Middle Triassic age. These field observations and analytical data in the western part of the Strandja Massif show that the western part of the Strandja Massif is exposed to an extensional tectonic regime after the Middle Triassic. In the study area there also sedimentary deposits of the Thrace Tertiary Basin exposed in the southern slopes of the Strandja Massif. The Middle Eocene aged Akalan Formation consisting of olistostromal alluvial fan deposits represents the beginning of Tertiary sedimentation in this area. The NW-SE trending right lateral strike faults called the West Strandja Fault Zone separates the metamorphic rocks of the Strandja Massif from the Akalan Formation. This can be explained by lateral strike-slip tectonics which was effective during the Middle Eocene period, and the Akalan Formation being the initial sediments of the Thrace Basin was controlled by this tectonic setting.