Sıcaklık ve pH duyarlı biyopolimerik malzemelerin hazırlanması ve ilaç taşıyıcı sistem olarak incelenmesi
Preparation of temperature and pH sensitive biopolymeric materials and investigation as drug delivery system
- Tez No: 490197
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ZEHRA AROĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Son yıllarda, ilaçları istenilen hız ve zaman aralıklarında hedeflenen doku veya organa iletmek suretiyle yapılan ve giderek yaygınlaşan kontrollü ilaç salım sistemleri üzerindeki araştırmalar büyük önem kazanmıştır. Kontrollü salım sistemlerinin temel amacı, kan plazmasındaki etken madde miktarını sabitlemek, böylelikle tedavi edici oranda ilaç düzeyinin sürekli korunmasını sağlamaktır. Bu tez çalışmasında kil ve kitosan gibi biyopolimerik yapıda doğal polimerler kullanılarak sıcaklık ve pH'a duyarlı ilaç yükleme ve salım materyalleri hazırlanmıştır. Hazırlanan bu materyallerin, FT-IR spektrumları alınarak yapıyı oluşturan maddelerin birbiriyle etkileşimleri incelenmiştir. Ayrıca taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak yapısal ve morfolojik analizleri yapılmıştır. Hazırlanan ilaç tutucu malzemelerin 25°C'de şişme özellikleri incelenmiştir. Bu çalışmada model ilaç olarak Pantoprazol ve Ranitidine-HCl kullanılmıştır ve bu malzemeler üzerinde ilaç yükleme çalışmaları yapılmıştır. İlaç aktif maddelerinin salım çalışmaları iki farklı sıcaklıkta ve farklı pH ortamlarında incelenmiştir. Deneysel olarak elde edilen verilere; sıfırıncı derece ve birinci derece kinetik modelleri ile Korsemeyer-Peppas ve Higuchi kinetik modeller uygulanarak, yüklenmiş olan ilaç aktif maddelerinin salım profilleri incelenmiştir. Bu çalışmada hazırlanan malzemelerin her iki ilaç aktif madde için uygun tutucular olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the researches on controlled drug release systems, which are carried out by delivering the drugs to the targeted tissues or organs at the desired speed and time intervals, have become increasingly popular. The main purpose of controlled release systems is, to stabilize the amount of active ingredient in blood plasma and so to maintain the sustained level of drug in the therapeutic situation. In this thesis, temperature and pH sensitive drug loading and release materials were prepared using clay and biopolymeric natural polymers as chitosan. The FT-IR spectra of these prepared materials were obtained and their interactions with each other were investigated. Structural and morphological analyzes were also performed using scanning electron microscopy (SEM). The swelling properties of the prepared drug-loaded materials were investigated at 25 ° C. In this study, Pantoprazol and Ranitidine-HCl were used as model drugs and drug loading studies were carried out on these materials. Release studies of drug active substances have been investigated at two different temperatures and in different pH environments. Experimental data were applied to; zero order and first order kinetic models and also Korsemeyer-Peppas and Higuchi kinetic models were applied to investigate the release profiles of loaded drug active substances. In this study, it is shown that the prepared materials are suitable for both drug active substances.